Kosova

Policia e Kosovës sekuestron edhe 20 pajisje të tjera për mihjen e kriptovalutave në veri


Pajisjet për mihjen e kriptovalutave

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, nëpërmjet një cicërime në rrjetin social “Twitter”, njoftoi se Policia e Kosovës ka sekuestruar edhe 20 pajisje të tjera për mihjen e kriptovalutave në pjesën veriore të Kosovës.

“Një tjetër aktivitet i paligjshëm për mihjen e kriptovalutave është ndaluar sot nga Policia e Kosovës, 20 pajisje janë konfiskuar”, shkroi Rizvanolli, një ditë pasi Polica e Kosovës kishte konfiskuar 174 pajisje ilegale në komunën e Zubin Potokut.

“Këto dhe zhvillime të ngjashme në komunat veriore nuk kanë të bëjnë fare me marrëdhënie ndëretnike në Kosovë siç duan të paraqësin disa. Është çështje e sundimit të ligjit kundër aktiviteteve të paligjshme”, shkroi ndër të tjera ajo.

Ndryshe, për ministren mihja e kriptovalutave në mënyrë ilegale në veri është arsyeja pse Serbia po bllokon zbatimin e udhërrëfyesit të energjisë së arritur në mes të Kosovës dhe Serbisë më 21 qershor të vitit të kaluar.

“Mos-pagesa e faturave të energjisë elektrike nxit aktivitete të tilla të paligjshme. Kjo është arsyeja pse Serbia bllokon zbatimin e udhërrëfyesit të energjisë. Ne i përmbushëm të gjitha angazhimet tona. Koha që edhe pala tjetër të bëjë të njëjtën gjë, urgjentisht”, shkroi një ditë më parë ajo.

Se Policia e Kosovës po zhvillon aksione kundër keqpërdorimeve të rrymës në komunat e banuara me shumicë serbe e kishte bërë të ditur edhe ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, gjatë raportimit në Komisionin për Integrime Evropiane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore