Gjykata Speciale

Policia arreston Dritan Goxhajn për llogari të Gjykatës Speciale


Efektivët e Policisë së Shtetit kanë bërë arrestimin dhe shoqërimin e ish-oficerit të UÇK-së, Dritan Goxhaj, të hënën e 31 korrikut për qëllim ekstradimi me kërkesë të Gjykatës Speciale, duke cituar njoftimin e autoriteteve shqiptare.

Sipas Policisë, autoritetet kanë vendosur lejimin e kontrollit fizik dhe të banesës së Goxhajt, si dhe caktimin e masës së sigurimit personal ‘Arrest në burg’, me qëllim ekstradimi.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë.

Gjykata Speciale e Kosovës kishte lëshuar urdhër-arrest për Goxhajn, i cili ka qenë shoqërues i trupave amerikane gjatë vitit 1999.

Policia ushtroi kontroll, me kërkesë të Gjykatës Speciale, e cila më herët ka dërguar në pranga zyrtarë dhe ish-zyrtarë të lartë të Prishtinës.

Sipas të dhënave paraprake, bëhet me dije se arrestimi i Goxhajt lidhet me pretendimin se ka nxjerrë emrat e dëshmitarëve të disa çështjeve penale, të ngritura pas luftës në Kosovë.

Goxhaj iu bashkua UÇK-së si oficer i Ushtrisë Shqiptare në shkollën e aviacionit dhe ka pasur autorizimin e Shtabit të Përgjithshëm që të mbante kontakte me komandën e forcave amerikane në Shqipëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore