Lajme

“Po rritet bashkëpunimi dypalësh”, Osmani e uron Radev-in për Ditën Kombëtare


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka uruar homologun e saj nga Bullgaria, Rumen Radev, për ditën kombëtare.

“Urime të përzemërta presidentit të Bullgarisë, Rumen Radev, dhe popullit të Bullgarisë teksa ju festoni ditën tuaj kombëtare”, shkroi Osmani në rrjetin social X.

“Si një partner i rëndësishëm i Kosovës, jam e kënaqur që shoh bashkëpunimin dypalësh dhe mes njerëzve ndërmjet Kosovës dhe Bullgarisë duke u forcuar”.

Dy vite më parë, Osmani kishte qëndruar për vizitë në Bullgari dhe kishte deklaruar se i cilëson si të shkëlqyeshme marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet të dyja vendeve, ndërkaq pati potencuar se Kosova mund të përfitojë shumë nga përvoja e Bullgarisë në procesin e integrimit euroatlantik.

Po ashtu, Osmani kishte kërkuar mbështetjen bullgare për Kosovën në procesin e anëtarësimit në Këshillin e Evropës, Partneritetin për Paqe e më pas në NATO, sikurse edhe në organizata të tjera ndërkombëtare.

Në takimin e të dy presidentëve, ndër të tjera ishte diskutuar edhe për forcimin e bashkëpunimit në fushën e politikës së jashtme, mbrojtjes, sigurisë, arsimit e shëndetësisë, sikurse edhe në sfera të tjera të interesit të dyanshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore