Aplikacione

Platforma X nën akuza për marrjen e pagesave nga grupe terroriste


Platforma X në pronësi të Elon Musk u ka dhënë përfitime abonimi grupeve të përcaktuara terroriste dhe të tjerëve të ndaluar të operonin në SHBA, sipas aktivistëve.

Projekti i Transparencës Teknike (TTP) ka zbuluar se X ka dhënë verifikime për llogaritë e lidhura me anëtarët e Hezbollahut.

Për 8 dollarë në muaj, verifikimi i llogarisë lejon postime më të gjata dhe promovim më të mirë.

Vendimi i Musk për të paguar për verifikimin ishte një nga ndryshimet më të diskutueshme që ai bëri pasi bleu Twitter-in në vitin 2022, me kritikët që thanë se masa do t’i përkeqësonte çështjet e dezinformimit.

Distinktivi ishte më parë falas, që synonte të tregonte se platforma e mediave sociale kishte verifikuar identitetin pas llogarisë.

Shumë nga marrësit ishin gazetarë, si dhe liderë botërorë dhe të famshëm.

Në disa raste, ato përfshinin njerëz që përballeshin me sanksione në SHBA, gjë që e hapi kompaninë ndaj kritikave se po u jepte një platformë njerëzve të gabuar dhe akuzave se po shkelte ligjin e sanksioneve amerikane.

TTP ka zbuluar se një llogari e drejtuar nga Ansar Allah, e njohur si Houthi, kishte paguar gjithashtu për shenjën blu të llogarisë së verifikuar.

Shenja tani është hequr. Llogaria ka mbi 23 mijë ndjekës. Houthi-t janë të sanksionuar si në SHBA ashtu edhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë në faqen e saj të internetit se ka sanksionuar Houthi-t “për të penguar aftësinë e tyre për të sulmuar anijet ndërkombëtare në Detin e Kuq dhe për të promovuar paqen, stabilitetin dhe sigurinë e Jemenit”.

“SHBA-të vendosin sanksione ndaj individëve, grupeve dhe vendeve që konsiderohen si kërcënim për sigurinë kombëtare. X e Elon Musk duket se u shet shërbim premium disa prej tyre”, ka deklaruar TTP në raportin e saj.

“Disa nga llogaritë e listuara në Raportin e Transparencës Teknike nuk emërtohen drejtpërdrejt në listat e sanksioneve, ndërsa disa të tjera mund të kenë shenja të dukshme të kontrollit të llogarisë pa marrë ndonjë shërbim që do t’i nënshtrohej sanksioneve” është përgjigjur X.

Po ashtu ka theksuar se do të ndërmerren veprime “nëse është e nevojshme” pas shqyrtimit të raportit të TTP.

Por TTP iu përgjigj postimit duke thënë se edhe pse disa nga organizatat nuk përmendeshin në listën e sanksioneve të SHBA-ve, ato ishin në pronësi të subjekteve që janë nën sanksione.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore