Aplikacione

Platforma X heq titujt nga lidhjet e lajmeve për të përmirësuar pamjen


Platforma X ka ndaluar së shfaquri tituj për lidhjet e postuara në faqe, pasi shefi Elon Musk ka thënë se do t’i bënte postimet të duken më mirë.

Lidhjet e postuara në Twitter tani shfaqen si imazhi i përfshirë në artikull, si dhe teksti në këndin e majtë të figurës duke vënë në dukje domenin e lidhjes.

Nëse përdoruesit duan të vizitojnë faqen, ata duhet të klikojnë imazhin, por ai duket paksa i ndryshëm nga mënyra se si shfaqen imazhet e ngarkuara në sajt.

Ndryshimi u bë për përdoruesit e iOS dhe desktopit.

Sakaq, pamja e re duket se nuk aplikohet për lidhjet e reklamave.

Lëvizja për të hequr titujt ishte planifikuar që nga gushti.

X është bërë gjithnjë e më armiqësore për përdorim nga organizatat e lajmeve që kur Musk mori pushtetin gati një vit më parë.

Ndonëse asnjëherë nuk është burimi kryesor i trafikut për shumë faqe lajmesh, platforma përdoret nga shumica e organizatave të medias dhe reporterëve në ndarjen dhe mbledhjen e lajmeve.

Por raportet sugjerojnë se trafiku ka rënë që nga marrja e platformës nga Musk.

Në gusht, X shkurtimisht u duk se shtynte pesë sekonda në ngarkimin e lidhjeve në faqet e lajmeve.

Musk postoi se algoritmi X ishte optimizuar kundër lidhjeve për të siguruar që njerëzit të qëndrojnë në faqe për aq kohë sa të jetë e mundur.

“Gjëja më e mirë është të postoni përmbajtje në formë të gjatë në këtë platformë”, ka thënë ai.

Muajin e kaluar Musk ka kërcënuar se do të padiste Ligën Anti-Shpifje për të ardhurat e humbura, duke thënë se reklamuesve iu bë presion për të hequr reklamat nga grupi i të drejtave civile në SHBA, për të cilin ai pretendonte se po përpiqej të mbyllte kompaninë e tij duke “akuzuar në mënyrë të rreme atë si antisemitë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore