Lajme

Plani i ri ushtarak i Moskës


Që nga fillimi i luftës, buletini i inteligjencës ushtarake britanike ka qenë një busull për të kuptuar se çfarë po lëviz në fushën e betejës.

Dhe tani ai tregon se cili mund të jetë “plani i ri” rus – që synon të marrë një hakmarrje, jo vetëm me vlerë ushtarake, por edhe simbolike, pas disfatës së javëve të fundit.

Sipas 007 në Londër, plani i gjeneralit rus Surovikin tani parashikon rrethimin e Bakhmutit me përparime taktike nga Veriu dhe Jugu.

Përsëri sipas analistëve ushtarakë britanikë, vlera operacionale e një pushtimi të këtij lloji do të ishte e kufizuar

Pra do  të lejonte, potencialisht kërcënimin e Kramatorsk dhe Sloviansk dhe pak më shumë.

Por nuk është vetëm kjo që Surovikin – dhe udhëheqësit e tij – synojnë tani për tani.

“Ekziston një mundësi reale që kapja e Bakhmutit të jetë bërë mbi të gjitha një objektiv simbolik dhe politik”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore