Lajme

Plani i amnistisë nga qeveria britanike shkon më tej se ai i “Pinochet”


11 maji 2021, anëtarët e familjes së 10 viktimave pas hetimit në Belfast, Irlanda e Veriut. Ministri i qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar, Sekretari i Irlandës së Veriut Brandon Lewis, doli para ligjvënësve të enjten e 13 majit 2021 dhe kërkoi falje për vrasjen e civilëve gjatë trazirave në Belfast - gjysmë shekulli më parë. Britania dhe Irlanda e Veriut përpiqen të pajtohen pas ngjarjeve të së shkuarës.

Plani i qeverisë britanike për t’i dhënë fund të gjitha ndjekjeve të epokës së Problemeve në Irlandën e Veriut do të krijonte një amnisti më të gjerë se ajo e Augusto Pinochet – e futur për të mbrojtur shkelësit e të drejtave të njeriut në Kili.

Kështu thuhej nga një studim i publikuar të martën e 7 shtatorit. Në vijim plani i qeverisë britanike do të ofronte një nivel mosndëshkimi më të madh se pothuajse 300 amnisti të tjera të lidhura me konfliktet në të gjithë botën.

Kritika e ashpër erdhi në një studim të përbashkët nga ekspertë ligjorë në Universitetin “Queen’s Belfast” dhe një grup avokimi me bazë në Belfast, Komiteti për Administrimin e Drejtësisë.

“Efekti i amnistisë së propozuar të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar do të ishte parandalimi jo vetëm i ndjekjeve penale, por edhe mbyllja e hetimeve aktuale ose të ardhshme në gjykatat civile, në hetimet koronare ose hetimeve të policisë – të gjitha këto do të mbylleshin për familjet”, tha Louise Mallinder, një profesoreshë juridike në Queen’s.

“Unë kam punuar në amnistitë në të gjithë botën për gati 20 vjet dhe kam analizuar pothuajse 300 amnisti të lidhura me konfliktin dhe paqen nga viti 1990 deri në vitin 2016. Amnistia e propozuar në Mbretërinë e Bashkuar do të ofronte formën më të gjerë të mosndëshkimit të të gjitha amnistive të anketuara”.

Amnistia e prezantuar nga Pinochet, diktatori i ndjerë i Kilit, shpesh konsiderohej si një nga më të këqijat, por zbatohej vetëm për pesë vjet dhe përjashtonte krime të caktuara, të tilla si dhuna seksuale, dhe rastet tashmë para gjykatave, tha Mallinder.

Plani britanik në të kundërt nuk përjashtoi asnjë krim, nuk kishte kufij kohorë dhe do të mbyllte rastet tashmë në sistem. “Me fjalë të tjera, amnistia e propozuar në Mbretërinë e Bashkuar është Pinochet-plus”.

Qeveria irlandeze, grupet e të drejtave të viktimave dhe të gjitha partitë politike të Irlandës Veriore – një unitet i rrallë i sindikatave dhe nacionalistëve – kundërshtojnë planin e qeverisë, i cili do të mbulonte më shumë se 3 mijë e 500 vdekje të dhunshme gjatë trazirave, i cili zgjati nga viti 1969 deri në 1998-ën.

Ajo shihet gjerësisht si një përpjekje për të mbrojtur veteranët e ushtrisë britanike dhe për të qetësuar mbështetësit e tyre në partinë konservatore dhe shtypin e djathtë.

Qeveria përshkroi amnistinë de facto – e cila do të zbatohej për paramilitarët si dhe veteranët e forcave të sigurisë – në një letër komanduese mbi trashëgiminë, e cila pritet të formojë bazën e një projektligji të “Westminster”.

Raporti prej 69 faqesh i botuar të martën shënoi dokumentin e komandës kundër ligjit detyrues ndërkombëtar dhe vendor për të drejtat e njeriut, marrëveshjen e së Premtes së Mirë dhe proceset e amnistisë në të gjithë botën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore