Lajme

Plani britanik për azilin, shqetësues dhe shkel ligjin ndërkombëtar – thotë agjencia e OKB-së për refugjatët


Ligji për azilin e propozuar nga qeveria britanike është “shumë shqetësues” dhe do të bllokonte edhe ata që kanë një kërkesë bindëse.

Kështu ka deklaruar ka agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët.

Përfaqësuesja e UNHCR-së në Mbretërinë e Bashkuar, Vicky Tennant, i tha të përditshmes “BBC” se masa do të shkelte ligjin ndërkombëtar dhe nuk ishte e nevojshme për të ndaluar kalimet e Kanalit.

Kryeministri Rishi Sunak ka thënë se ai është “i gatshëm për luftë” për të sjellë ligjin dhe për të kapërcyer çdo sfidë ligjore.

Laburistët kanë thënë se planet rrezikojnë të “përkeqësojnë kaosin”.

Të martën, qeveria përshkroi një ligj të ri i cili në mënyrë efektive do të ndalonte këdo që arrinte në Mbretërinë e Bashkuar nëpërmjet një rruge të paligjshme nga kërkesa për azil.

Kushdo që zbulohet se ka hyrë ilegalisht në vend do të bllokohet gjithashtu nga kthimi ose pretendimi i nënshtetësisë britanike në të ardhmen.

Masa është pjesë e përpjekjeve për të adresuar një rritje të numrit të njerëzve që mbërrijnë në MB përmes kalimeve të Kanalit çdo vit, i cili u rrit nga rreth 300 në 2018 në më shumë se 45 mijë në 2022.

E pyetur për reagimin e saj ndaj planeve Tennant tha se kjo në fakt po mbyll qasjen në azil në MB për njerëzit që vijnë në mënyrë të parregullt.

“Ne besojmë se është një shkelje e qartë e Konventës së Refugjatëve dhe mbani mend se edhe njerëzit me pretendime shumë bindëse thjesht nuk do të kenë mundësinë t’i parashtrojnë ato”.

Konventa për Refugjatët, e rënë dakord për herë të parë në 1951, është një traktat shumëpalësh që përcakton se kush kualifikohet si refugjat dhe detyrimet e shteteve nënshkruese për t’i mbrojtur ata.

Tennant tha se Mbretëria e Bashkuar ka një “traditë të gjatë humanitare” dhe se çështjet me migracionin mund të trajtohen me kontrolle të duhura dhe një sistem të administruar më mirë.

“Vëreni sistemin e azilit të funksionojë. Bëni një proces të drejtë, efikas dhe më të shpejtë të procesit të azilit”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore