Sport

Pista e re në Las Vegas është ‘parajsa’ e Formula 1 (FOTO)


Kënaqësia po vazhdon të rritet përpara Grand Prix-it të parë të Las Vegas më vonë këtë vit, dhe organizatorët tani kanë publikuar disa foto të reja se si do të duket gara nën dritat në Sin City.

Sporti do të zbresë në Vegas në nëntor për ndoshta garën më të shumëpritur në historinë e Formula 1 dhe nuk do të jetë e lirë për tifozët që duan të marrin pjesë.

Një raund tjetër i shitjeve të biletave do të bëhet më vonë në mars, dhe skuadra e Vegas ngriti humorin e tifozëve këtë javë duke publikuar katër interpretime krejt të reja se si do të duket qarku kur të ndërtohet.

Me fillimin e garës në orën 22:00, dritat e shndritshme të Las Vegasit do të jenë në fuqi të plotë.

(Formula 1)

Sfera MSG, ende duke u krijuar, do të jetë gjithashtu në qendër të skenës, me pistën që kalon nëpër globin e madh, e cila do të hapet në shtator, dy muaj përpara garës. Një tribunë e madhe do t’i lejojë tifozët të shikojnë makinat, megjithëse do t’ju duhet të shpenzoni një sasi të madhe parash për të qenë personalisht atje.

U zbulua të enjten se paketa më e lirë e biletave tre-ditore në dispozicion do të kushtojë 500 dollarë, duke përfshirë aksesin të premten, të shtunën dhe të dielën. Në vend të kësaj, bileta vetëm për dhomën në këmbë vjen me ushqim të pakufizuar dhe pije joalkoolike.

Për një biletë që përfshin një vend në tribunën kryesore, do të duhet të shpenzoni 2,500 dollarë për person, ndërsa zona MSG Sphere në skajin tjetër të qarkut kushton 2,000 dollarë më të lirë.

Në anën tjetër të spektrit, biletat e Paddock Club tashmë janë shitur, pavarësisht se janë të listuara në 15,000 dollarë për person.

(F1 Las Vegas)

Biletat do të dalin në shitje për publikun të premten, më 24 mars dhe pritet të ketë një kërkesë të madhe për të siguruar një vend në garën e sezonit.

Në kohën kur vjen fundjava e Vegasit, fansat ka të ngjarë të kenë një ide të mirë se kush do të kurorëzohet kampioni i pilotëve në vitin 2023.

Në garën e parë të sezonit fundjavën e kaluar, Red Bull ishte krejtësisht dominues, me kampionin botëror Max Verstappen duke udhëhequr para shokut të tij të skuadrës Sergio Perez.

Fernando Alonso i Aston Martin e përfundoi podiumin në vendin e tretë, ndërsa pati dhimbje për Charles Leclerc, i cili u detyrua të largohej vonë me Ferrarin e tij.

Gara në Vegas do të jetë një rast i madh për Logan Sargeant, shoferin më të ri amerikan të sportit. Ai përfundoi në vendin e 12-të në garën e tij debutuese në Bahrein, duke humbur pikët, por duke përfunduar shumë më lart se sa pritej.

(F1 Las Vegas)
(Twitter)

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore