Sport

Pirlo: Juventus-it do t’i duhet kohë, Milan-it do t’i mungojë Maldini


Trajneri i ri i Sampdoria-s, Andrea Pirlo, preku natyrën në zhvillim të skuadrave më të mira në Serie A dhe entuziazmin e tij për rolin e tij të ri në Sampdoria.

Trajneri 44-vjeçar italian u largua në muajin maj nga skuadra turke, Fatih Karagumruk, pas një viti duke vendosur të rikthehet në Itali pas një eksperience të rëndësishme jashtë vendit.

Ish-mesfushori tani ka nënshkruar me Sampdoria-n e sapo zbritur në Serie B, duke nënshkruar një kontratë dy-vjeçare ndërsa punon për t’i rikthyer ata në krye të ligës italiane.

Duke folur për “Gazzetta dello Sport”, Pirlo fillimisht diskutoi se si ndihet në rolin e tij të ri në Sampdoria.

“Ka një entuziazëm të madh. Jemi të vetëdijshëm se përfaqësojmë një klub të madh, nuk mund të bëjmë gabime apo të zhgënjejmë pritjet e tifozëve”, tha fillimisht Pirlo.

44-vjeçari preku se si Sampdoria konsiderohet favorit për t’u ngjitur në Serie B sezonin e ardhshëm.

“Kjo ndodh sepse ne kemi qenë gjithmonë në Serie A, por na duhet kohë, nuk duhet të mashtrojmë askënd. Na pret një rrugë e vështirë, por qëllimi është të ngjitemi në Serie A”.

Ai dha mendimet e tij për punën e klubeve të Arabisë Saudite në afatin kalimtar të verës.

“Një treg i ri është hapur, siç ndodhi disa vite më parë në Kinë. Futbolli si jeta është ky, nëse ka mundësi dikush i shfrytëzon”.

“Është liga italiane, ajo angleze dhe do të jetë liga arabe. Ndoshta do të bëhet më e mira në botë”.

Së fundi, Pirlo diskutoi ardhjet dhe largimet në Serie A dhe atë që pret sezonin e ardhshëm.

“Napoli bëri një gjë të jashtëzakonshme, por unë e kisha parë Spalletti-n në Turqi, gjatë pushimit të sezonit, dhe ata tashmë ishin parashikuar të shkonin deri në fund. Duhet të shohim se çfarë do të bëjnë rivalët e tyre”.

“Do të duhet kohë për Juventus-in e ri. Në Milano Pioli ka përgjegjësi më të mëdha dhe në fund mendoj se Maldini do t’i mungojë, sepse ai nuk ishte një person i veçantë për lojtarët, por pikërisht si njeri, sepse Maldini është gjithmonë Maldini”, tha mes tjerash Andrea Pirlo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore