Sport

Pique: Nuk e kuptoj se si Barcelona ka ende probleme financiare pas largimit tim, të Busquets dhe Alba-s


Foto: Urbanandsport / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Gerard Pique thotë se nuk e kupton se si Barcelona ende ka probleme financiare nëse paga e tij supozohej të ishte një nga problemet e mëdha.

Pique, së bashku me ish-shokët e skuadrës Sergio Busquets dhe Jordi Alba, u veçuan si një nga arsyet pse Barça kishte një faturë kaq të madhe pagash dhe nuk ishte në gjendje të investonte në nënshkrime të reja vitet e fundit.

Megjithatë, pavarësisht se Pique, Busquets dhe Alba largohen nga klubi, Barça ende po tejkalon kufirin e shpenzimeve të vendosur nga LaLiga dhe, aktualisht lejohet të shpenzojë vetëm 40% të çdo kursimi ose të ardhurash që gjeneron.

“Isha i lumtur të largohesha dhe të ndihmoja Barcelonën me hapësirën e pagave”, tha Pique për pensionimin e tij nga futbolli profesionist në kanalin Twitch të Kings League. “Më bën për të qeshur tani, sepse ne [Pique, Busquets dhe Alba] kemi ikur të gjithë dhe Barcelona ka ende të njëjtat probleme

“Teorikisht, ne ishim shkaku i problemeve financiare me pagat tona. Ne të gjithë kemi shkuar. Ne nuk jemi më atje… dhe ata ende nuk mund të nënshkruajnë me lojtarë”.

Kufiri i shpenzimeve të Barcelonës këtë sezon, pas shitjes së aseteve të klubit, ishte mbi 650 milionë euro. Megjithatë, pritet të reduktohet në 400 milionë euro për sezonin 2023-2024.

Klubi katalanas ka ende shpresa për të rikthyer Lionel Messin në klub, por këto probleme financiare po rezultojnë një pengesë e madhe, me argjentinasin që peshon gjithashtu ofertat nga Inter Miami dhe Al Hilal.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore