Lajme

Piloti nga Krimea bombardoi nënën e tij në rajonin e Poltava-s


Një pilot me origjinë nga Krimea nuk iu duk kriminale kur zbatoi urdhrin për të bombarduar popullsinë civile të Ukrainës.

Përkundër faktit se prindërit e tij në të vërtetë jetonin në Kremenchug – në rajonin e Poltava-s.

Kjo u raportua nga Shërbimi i Sigurisë ukrainase që tregoi dëshminë e nënës së pilotit.

Faktin që avioni u rrëzua dhe piloti rus u kap rob, nëna e tij e mësoi nga lajmet ukrainase.

Pushtuesi u qëllua më 5 mars mbi Nikolaev. Ai u kap rob, tani hetuesit dhe oficerët e kundërzbulimit të SBU-së po flasin me të.

Më herët, ushtria ukrainase në rajonin e Nikolaev-it arrestoi dy pilotë zbulues të ushtrisë ruse. Pushtuesit kryen zbulim ajror në det.

Sipas të burgosurve, detyra e tyre ishte zbulimi ajror detar. Në total, ata arritën të bënin tre ose katër fluturime nga qyteti Saki në Krimenë e pushtuar nga Federata Ruse.

Në të njëjtën kohë, ata siguruan se mbi qytetet “nuk u hodhën bomba”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore