Lajme

Peskov: Dërgimi i paqeruajtësve në Ukrainë do të ishte ‘i pamatur dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm’


Rusia e ka paralajmëruar NATO-n për pasoja të rënda nëse do të pranonte të dërgonte disa forca paqeruajtëse në Ukrainë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se, “do të ishte një vendim shumë i pamatur dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm”.

Ai u tha gazetarëve në një telefonatë konferencë se çdo kontakt i mundshëm midis forcave ruse dhe NATO-s “mund të ketë pasoja të qarta që do të ishin të vështira për t’u riparuar”.

Polonia tha të premten e kaluar se do të paraqesë zyrtarisht një propozim për një mision paqeruajtës në Ukrainë në samitin e ardhshëm të NATO-s. Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, do të niset për në Evropë për një samit urgjent të NATO-s të enjten e 24 marsit në Bruksel.

Agjencia e lajmeve ndërkombëtare “Reuters” raportoi se ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjithashtu sulmoi propozimin në komente për stafin dhe studentët në Institutin Shtetëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë të mërkurën.

“Kjo do të jetë përplasja e drejtpërdrejtë midis forcave të armatosura ruse dhe NATO-s që të gjithë jo vetëm që janë përpjekur ta shmangin, por kanë thënë se nuk duhet të ndodhë në parim”, tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore