Gatimi

Pesë ushqime që stimulojnë trurin – që duhet të keni në pjatën tuaj


Ilustrim

Truri – një makinë me performancë të lartë, që kontrollon operacionet thelbësore si frymëmarrja, rrahjet e zemrës, lëvizjet, shqisat dhe mendimet (ndër shumë funksione të tjera).

Por një makinë me performancë të lartë varet nga karburanti me cilësi të lartë. Konsumimi i ushqimeve dhe pijeve të përpunuara dhe të rafinuara mund të jetë i dëmshëm për trurin – duke ndikuar në funksionin optimal të trurit dhe duke kontribuar në probleme fizike si inflamacioni, si dhe shqetësime për shëndetin mendor, si depresioni.

Në të kundërt, një dietë e pastër, e cila vë theksin në ushqimet e plota dhe kufizon ushqimet e përpunuara, promovon një shëndet më të mirë të trurit.

Këtu janë disa ushqime që janë të shkëlqyera për funksionimin e trurit dhe mund të përfshihen lehtësisht në jetën e përditshme.

Boronica

Boronicat mund të zvogëlojnë diabetin e tipit 2 dhe rrezikun kardiovaskular, dhe janë gjithashtu një ushqim i jashtëzakonshëm që nxit trurin. Antioksidantët në boronica, mund të rrisin përqendrimin, të përmirësojnë e shëndetit mendor, si dhe parandalojnë sëmundjet e lidhura me moshën siç është humbja e kujtesës.

Në një studim, kur të moshuarit me shëndet të mirë konsumonin lëng boronice çdo ditë, ata treguan rritje të aktivitetit të trurit dhe përmirësim të kujtesës pas vetëm tre javësh.

Në një studim tjetër, pas 12 javësh konsumimi të boronicës , imazhet MRI u përdorën tek të rriturit më të moshuar dhe të shëndetshëm, ndërsa ata ishin të përfshirë në një sfidë njohëse. Ngrënia e boronicave çoi në aktivitet më të madh të trurit dhe rritje të aktivitetit të varur nga niveli i oksigjenit në gjak.

Brokoli

Ashtu si të gjitha perimet, brokoli është i mbushur me përfitime ushqyese. Kjo perime ka veti të caktuara kimike, të tilla si sulforafani fitokimik, që e bën atë një central elektrik për shëndetin e trurit. Sulforafani aktivizon përgjigjet antioksidante, e cila është e dobishme për funksionin njohës, reduktimin e inflamacionit dhe rindërtimin e qelizave nervore.

Brokoli gjithashtu krenohet me nivele të larta të luteinës, e cila ruan inteligjencën e kristalizuar. Nëse nuk jeni adhurues i brokolit, mund të jetë për shkak të mënyrës se si përgatitet. Ndërsa zierja do ta kryejë punën, nuk do të japë asnjë aromë.

Pjekja u jep të gjitha perimeve aromë më të thellë dhe mundësi për erëza me barishte dhe erëza. Për shembull, pjekja e brokolit me limon dhe hudhër është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë shije të mrekullueshme! Siç mund ta shihni, brokoli mund të jetë një ushqim i shijshëm që stimulon trurin.

Vezët

Vezët janë të pasura me kolinë , e cila në tru shndërrohet në acetilkolinë. Ky neurotransmetues është një pjesë integrale e komunikimit dhe kujtesës së qelizave të trurit. Vezët janë gjithashtu një burim i madh i vitaminave B, të cilat janë lidhur me ngadalësimin e procesit të rënies mendore dhe uljen e rrezikut të demencës.

Një studimnga pothuajse 2 mijë e 500 burra që u ndoqën për 22 vjet zbuluan se ata që hanin një vezë në ditë në të vërtetë kishin rezultate më të larta në testet njohëse sesa njerëzit që hanin më pak vezë. Veza është demonizuar prej kohësh, për shkak të nivelit të kolesterolit në të verdhat.

Për dekada, urtësia konvencionale thoshte se kolesteroli dietik (ajo që konsumoni në ushqim) rriti kolesterolin në gjak dhe kontribuoi në sëmundjet e zemrës. Kjo bëri që vezët të shiheshin si më pak se të shëndetshme. Por kjo teori ka ndryshuar gjatë disa viteve të fundit. Duket se për shumicën e njerëzve (ka përjashtime) kolesteroli në ushqim nuk ndikon ndjeshëm në nivelet e kolesterolit.

Salmon

Truri ynë përbëhet nga pothuajse 60 përqind yndyrë – veçanërisht acide yndyrore, të cilat janë të nevojshme për funksionimin e trurit. Edhe pse ka disa lloje të acideve yndyrore, kryesori që gjendet në tru është acidi yndyror omega-3, acidi docosahexaenoic (DHA).

Është interesante se ne nuk jemi në gjendje të bëjmë DHA dhe mund ta marrim atë vetëm nga dieta ose suplementet. Një nga burimet më të mira të DHA është peshku yndyror, veçanërisht salmoni. Ka pasur një shqetësim se merkuri në salmon mund të anulojë efektet pozitive të trurit.

Megjithatë, një studim zbuloi se kjo nuk ishte e vërtetë. Në autopsitë e trurit, u zbulua se edhe në pjesëmarrësit që kishin nivele më të larta të merkurit, ato nivele nuk dukej se shkaktonin dëme neurologjike.

Në fakt, në mesin e pjesëmarrësve që hanin salmon një herë në javë, kishte një shfaqje më të ulët të pllakave amiloide – të cilat luajnë një rol kyç në Alzheimer.

Arra

Arrat në përgjithësi janë një burim i madh i proteinave bimore dhe plot përfitime shëndetësore. Por në veçanti arrat janë të lidhura me shëndetin e trurit. Ato janë shumë të larta në acid alfa-linolenik (po, një tjetër omega-3), i cili është i lidhur me shëndetin kognitiv.

Një studim zbuloi se njerëzit që konsuamuan një sasi të madhe tw arrave shënuan më shumë rezultate në testet njohëse sesa ata që nuk i preferojnë ato. Arrat ishin gjithashtu të lidhura me përmirësimin e humorit te meshkujt jo-depresivë.

Në studimet e bëra me minj, hulumtimet treguan një lidhje midis arrës dhe shëndetit të trurit. Ata zbuluan se konsumimi i arrave përmirësoi koordinimin motorik, si dhe rriti aftësitë e të mësuarit dhe kujtesën.

Kjo sugjeron që arrat mund të kenë efekte mbrojtëse në rënien dhe dëmtimin kognitiv të lidhur me moshën, si dhe ndihmojnë në ruajtjen e funksionit njohës.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore