Libra

Pesë shkencëtarë të vrarë nga krijimet e tyre


Nje makine Stanley Motor Carriage

Shumë shkencëtarë dhe shpikës kanë vdekur nga rezultatet e punës së tyre.

Për shembull në vitin 1785, kimisti francez, inxhinieri dhe pionieri i aviacionit, Jean-François Pilatre de Rozier u përpoq të kalonte Kanalin Anglez me një tullumbace që ai projektoi.

Ishte një eksperiment, duke përdorur hidrogjen dhe ajër të nxehtë për të fuqizuar balonën. Fatkeqësisht, Rozier u vra kur balona mori flakë dhe u rrëzua.

Kurse fizikantja dhe kimistja polake, Marie Curie – personi i parë dhe gruaja e vetme që fitoi çmimin “Nobel” dy herë dhe e vetmja që fitoi këtë çmim në dy fusha shkencore – vdiq nga anemia aplastike, si rezultat i ekspozimit të rrezatimit për vite me rradhë.

William Bullock

Pasi kishte shpikur një makinë prerëse torno, shtypës pambuku dhe mbjellës farërash, William Bullock e ktheu vëmendjen te makina e shtypjes.

Presioni rrotullues ekzistonte tashmë, por Bullock bëri përmirësime të rëndësishme në modelin origjinal, i cili u bë shtypi rrotullues në internet.

Duke mundësuar futjen e vazhdueshme të rrotullave të letrës në makinë, shtypja e palosi dhe preu letrën.

Në vitin 1867, ai ishte duke punuar në një shtyp që po instalohej në gazetën “Philadelphia Public Ledger”.

Një rrip u shkëput nga një rrotull dhe në vend që ta mbyllte makinën për të vendosur ix-in, Bullock e goditi atë në një përpjekje për ta rikthyer rripin në vend.

Këmba e tij u bllokua dhe u shkatërrua nga makina. Edhe pse kirurgët u përpoqën t’i shpëtonin këmbën, Bullock do të përfundonte duke zhvilluar gangrenë.

Ai u kthye në operacion për t’u amputuar, por ai vdiq gjatë procedurës.

Horace Lawson Hunley

Një avokat, ligjvënës dhe tregtar, Hunley iu bashkua inxhinierëve James McClintock dhe Baxter Watson në inovacionin e projektimit (dhe financimin) e një nëndetëse.

Në vitin 1864, HL Hunley u bë nëndetësja e parë luftarake që fundosi me sukses një anije luftarake, USS Housatonic – një anije e Unionit që u sulmua në Charleston Harbor gjatë Luftës Civile.

Pavarësisht nga kjo arritje, HL Hunley u mbyt përpara se të mund të kthehej i sigurt. Gjatë një zhytjeje, pjesa e përparme e anijes u mbërthye në fund të portit. Të tetë personat në bord vdiqën, përfshirë edhe Hunley-n.

Thomas Midgley Jr.

Ndërsa Thomas Midgley Jr ishte padyshim një shpikës dhe shkencëtar i shkëlqyer, trashëgimia e tij është njollosur sepse puna e tij çoi në ndikime të dëmshme mjedisore.

Ai lindi me idenë e shtimit të plumbit tetraetil në benzinë, si një zgjidhje për goditjen e motorit. Ndërsa ishte efektiv, ishte gjithashtu një ndotës toksik që dëmtoi pajisjet e kontrollit të emetimeve.

Më pas, ai sintetizoi atë që ne do të njihnim si Freon, për t’u përdorur si ftohës. Kjo çoi në zgjerimin e përdorimit të klorofluorokarbureve (CFC), të cilat shkaktuan dëme të mëdha në ozon.

Por vdekja e Midgley Jr. nuk ishte e lidhur me krijimet e tij kimike. Midgley Jr. u sëmur nga poliomieliti, i cili rezultoi në paralizë poshtë belit të tij.

Atij nuk i pëlqente që njerëzit ta ngrinin nga shtrati dhe filloi të punonte për të gjetur një mënyrë më të mirë. Ai krijoi një sistem kompleks rrotullash për të ngritur veten nga shtrati, i cili funksionoi. Megjithatë, një ditë fatale, ai u kap në pajisje dhe kjo gjë i shkaktoj vdekjen.

Louis Slotin

Ndërsa punonte në Projektin Manhattan në Los Alamos, fizikani dhe kimisti Louis Slotin ra tragjikisht viktimë e eksperimentit të tij.

Ai po u tregonte kolegëve se si të bashkonin dy gjysmat e një bërthame plutoniumi në formë kube.

Eksperimenti u quajt “gudulisja e bishtit të dragoit”. E kishte bërë edhe më parë, por këtë herë, kaçavida që përdori për të ndarë gjysmat i rrëshqiti.

Kjo bëri që të dy pjesët të prekeshin, duke shkaktuar një reagim kritik. Slotin përjetoi efekte të menjëhershme nga rrezatimi që u lëshua – duke përfshirë djegien në dorën e tij dhe një shije të thartë në gojën e tij.

Ai u përkeqësua në spital, duke vuajtur nga djegie të brendshme, konfuzion mendor, flluska dhe duar të ënjtura.

Përfundimisht, të gjitha sistemet e tij trupore u prishën dhe ai vdiq, në moshën 35-vjeçare. Para vdekjes së Slotin, kolegu i tij, Harry Daghlian vdiq nga helmimi nga rrezatimi nga e njëjta bërthamë.

Ai po ndërtonte një mburojë rreth saj me tulla karabit tungsteni kur hodhi njërën sipër. Kjo shkaktoi një reagim kritik dhe ai u ekspozua ndaj një sasie vdekjeprurëse rrezatimi.

Pas vdekjes së Slotin, shkencëtarët filluan t’i referoheshin bërthamës si “Bërthama e Demonit”.

Francis Edgar Stanley

Së bashku me vëllain e tij binjak, Freelan Oscar Stanley, Francis Edgar Stanley krijuan kompaninë “Stanley Dry Plate”.

Biznesi i tyre i prodhimit të pllakave të thata të fotografisë lulëzoi, duke fituar 1 milion dollarë në vit në fund të viteve 1890.

Ata vazhduan të krijonin automobilin e famshëm Stanley Steamer. Porositë për makinat po vërshonin dhe kompania “Stanley Motor Carriage” u bë jashtëzakonisht e suksesshme.

Përfundimisht, motorët elektrikë dhe motorët me gaz fituan popullaritet dhe fuqia e avullit ra në favor dhe kompania u mbyll në vitin 1924.

Disa vite përpara mbylljes së kompanisë, Francis Stanley humbi jetën. Në vitin 1918, ai po ngiste një nga makinat e tij ndërsa ishte në Massachusetts.

Ai u përmbys për të shmangur një pengesë, duke bërë që makina e tij të rrokulliset dhe të godasë një grumbull pylli. I plagosur rëndë, ai ndërroi jetë rrugës për në spital.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore