Lajme

Pesë persona nxirren nga rrënojat në Turqi, arrijnë ndihmat në Siri


Dy gra u nxorrën nga rrënojat në qytetin jugor të Kahramanmaras të Turqisë dhe një nënë dhe dy fëmijë u shpëtuan nga qyteti i Antakya-s të mërkurën.

Kjo, ndërsa përpjekjet e shpëtimit u zhvendosën në marrjen e ndihmës për të mbijetuarit nëntë ditë pas një tërmeti vdekjeprurës.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Ekipet e shpëtimit mund të shiheshin duke duartrokitur dhe duke përqafuar njëri-tjetrin ndërsa një ambulancë mori një grua 74-vjeçare të shpëtuar në Kahramanmaras dhe më herët gjatë ditës, një grua 46-vjeçare u shpëtua në të njëjtin qytet, afër epiqendrës së tërmetit.

Më vonë të mërkurën një grua e quajtur Ela dhe fëmijët e saj Meysam dhe Ali u nxorrën nga rrënojat e një blloku apartamentesh në Antakya, 228 orë pas tërmetit, raportoi agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

Numri i kombinuar i vdekjeve në Turqi dhe Siri është rritur në më shumë se 41 mijë dhe miliona kanë nevojë për ndihmë humanitare, me shumë të mbijetuar që kanë mbetur të pastrehë në temperaturat pothuajse të ngrira të dimrit.

Shpëtimet tani janë të pakta.

Fokusi është zhvendosur në mbështetjen e të mbijetuarve dhe me një pjesë të madhe të infrastrukturës sanitare të rajonit të dëmtuar ose të pafuqishme nga tërmetet, autoritetet shëndetësore përballen me një detyrë të frikshme në përpjekjen për të siguruar që njerëzit tani të mbeten pa sëmundje.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të mërkurën se ishte veçanërisht e shqetësuar për mirëqenien e njerëzve në Sirinë veriperëndimore, një rajon i kontrolluar nga rebelët me pak akses në ndihmë.

Ai i kërkoi presidentit sirian Bashar al-Assad të hapte më shumë pika kufitare me Turqinë për të lejuar kalimin e ndihmave.

Armiqësitë e luftës civile kanë penguar të paktën dy përpjekje për të dërguar ndihma në veriperëndim nga diku tjetër në Siri, por një kolonë ndihmash arriti në zonë gjatë mbrëmjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore