Muzikë

Pesë performancat më ikonike ndër dekada në “MTV Video Music Awards”


Performancat e ceremonisë së ndarjes së çmimeve të “MTV Video Music Awards” (VMA), janë të famshme për artistët e tyre të jashtëzakonshëm, këngët hit dhe në përgjithësi performancat voluminoze që ata shfaqin pranë audiencës.

Por nuk ka dyshim për popullaritetin dhe rëndësinë kulturore të shfaqjes dhe momentet ikonike që ofron.

Në vijim, do të mund të njoftoheni me pesë performancat më ikonike në “MTV VMA”, përgjatë viteve, të përzgjedhura nga Marca, transmeton AlbanianPost.

Lady Gaga, “Paparazzi”, 2009

Çdo performancë me Lady Gaga-n është e paharrueshme, me këngëtaren e famshme për zgjedhjet e saj kontroverse të veshjeve po aq sa edhe për goditjet e saj.

Dhe performanca e saj në vitin 2009 ishte e vërtetë.

“Paparazzi” kryesoi dy nga listat e Billboard të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) – Këngët Rhythmic dhe Dance Club dhepo ashtu, ishte një hit global.

Gaga e kombinoi këngën popullore me një performancë, duke u paraqitur si engjëllore, por e mbuluar me gjak të rremë dhe e varur nga tavani.

Kendrick Lamar, “ADN/Humble”, 2017

Rep artisti, amerikan është dëshmuar të jetë tepër i suksesshëm, madje ka vazhduar të performojë në “Super Bowl” përkrah emrave më eminentë, si Dr Dre, Snoop Dogg dhe 50 Cent.

Një nga performancat e tij të paharrueshme erdhi në vitin 2017, teksa ai demonstroi talentin e tij në rep me një shfaqje të jashtëzakonshme me dritë duke përdorur lazer dhe flakë për ta shoqëruar dhe duke e lënë audiencën të mahnitur dhe të goditur nga yjet.

Britney Spears, “I’m a Slave 4 U”, 2001

Spears ka pasur shumë momente lart e poshtë gjatë gjithë jetës së saj, por dha një nga performancat muzikore më ikonike në histori, kur zgjodhi të vishte një gjarpër ‘Python Burmese’ në qafë si dekorim.

Gjarpri vodhi vemdnjenn me ngjyrat e ndezura të lëkurës së tij dhe guximin e plotë të Spears për të performuar me kafshën grabitqare.

Michael Jackson, “Medley”, 1995

Edhe pse Mbreti i Pop-it nuk është më me ne, trashëgimia e tij vazhdon ndër breza.

Këngëtari shquhej për diapazonin e jashtëzakonshëm dhe komandimin e zërit, duke u bërë i famshëm në fëmijëri përkrah vëllezërve të tij.

Si i rritur, ai ishte gjithashtu i njohur për kërcimet dhe performancat e tij, duke u dëshmuar të ishte po aq argëtues i madh sa një këngëtar.

Shfaqja e tij në VMA bëri turne disa nga hitet e tij më të mëdha, me Slash-in që shtypi performancat e tij në kitarë, ndërsa Jackson ndërroi kostumet në skenë.

Madonna, “Vogue”, 1990

E renditur në vendin e parë është performanca e Madonna-s “Vogue” në vitin 1990.

Kostumet ju tërheqin menjëherë vëmendjen me këngëtaren që duket sikur ka udhëtuar në kohë direkt nga Franca e viteve 1700.

Prodhimi i saj i frymëzuar nga LGBTQ shfaqi stilin e kërcimit nëntokësor ndërsa ajo i mësoi audiencës se sa në hap me modën ishte.

E gjithë performanca mbajti një nivel të jashtëzakonshëm hiri dhe klasi që pothuajse e bënte të dukej sikur e kapërceu plotësisht ngjarjen.

Tekstet e saj përmbanin mesazhe të rëndësishme pranimi në një kohë të vështirë për disa grupe minoritare që mund të dëgjohen ende rreth 33 vjet më vonë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore