Shëndet

Pesë përfitimet shëndetësore nga konsumimi i pjeshkave


Ata mendohet se kanë origjinën në Kinë më shumë se 8 mijë vjet më parë, por pjeshkat janë të lidhura me kumbullat, kajsitë, qershitë dhe bajamet.

Ato konsiderohen drupe ose fruta guri sepse mishi i tyre rrethon një guaskë që mban një farë të ngrënshme.

Ato mund të hahen vetë ose të shtohen në një shumëllojshmëri pjatash, shkruan HealthLine, transmeton AlbanianPost.

Për më tepër, pjeshkat janë ushqyese dhe mund të ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë përmirësimin e tretjes, lëkurën më të lëmuar dhe lehtësimin e alergjive.

Pjeshkat janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe antioksidantë

Pjeshkat janë të pasura me shumë vitamina, minerale dhe komponime të dobishme bimore – ato gjithashtu ofrojnë sasi më të vogla të magnezit, fosforit, hekurit dhe disa vitaminave B.

Përveç kësaj, ato janë të mbushura me antioksidantë – përbërës të dobishëm bimor që luftojnë dëmtimin oksidativ dhe ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj kundër plakjes dhe sëmundjeve.

Sa më i freskët dhe më i pjekur të jetë fruti, aq më shumë antioksidantë përmban.

Në një studim, lëngu nga pjeshkat e freskëta demonstruan veprime antioksiduese te meshkujt e shëndetshëm brenda 30 minutave nga konsumimi.

Pjeshkat e freskëta dhe të konservuara duket se kanë sasi të ngjashme të vitaminave dhe mineraleve – për sa kohë që varietetet e konservuara nuk janë të qëruara.

Megjithatë, pjeshkat e freskëta kanë nivele më të larta të antioksidantëve dhe duket se janë më efektive në mbrojtjen kundër dëmtimit oksidativ sesa ato të konservuara.

Pjeshkat mund të ndihmojnë tretjen

Pjeshkët mund të kontribuojnë në tretje të shëndetshme, kjo pasi që një frut i mesëm siguron rreth 2 gram fibra – gjysma e të cilave është fibër e tretshme, ndërsa gjysma tjetër është e patretshme.

Fibrat e patretshme shtojnë masën e jashtëqitjes tuaj dhe ndihmojnë në lëvizjen e ushqimit nëpër zorrë, duke reduktuar gjasat për kapsllëk.

Nga ana tjetër, fibrat e tretshme ofrojnë ushqim për bakteret e dobishme në zorrët tuaja. Nga ana tjetër, këto baktere prodhojnë acide yndyrore me zinxhir të shkurtër – të tilla si acetati, propionati dhe butirati – të cilat ushqejnë qelizat e zorrëve tuaja.

Acidet yndyrore me zinxhir të shkurtër në zorrën tuaj mund të ndihmojnë gjithashtu në reduktimin e inflamacionit dhe përmirësimin e simptomave të çrregullimeve të tretjes si sëmundja e Crohn, sindroma e zorrës së irrituar dhe koliti ulceroz.

Pjeshkat mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës

Ngrënia e rregullt e frutave – përfshirë pjeshkat – mund të promovojë shëndetin e zemrës.

Pjeshkat mund të ulin faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës, si presioni i lartë i gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Për më tepër, studimet në epruvetë tregojnë se pjeshkat mund të lidhen me acidet biliare – komponime të prodhuara nga mëlçia juaj nga kolesteroli.

Acidet biliare të lidhura – së bashku me kolesterolin që përmbajnë – ekskretohen përfundimisht përmes fecesit tuaj, gjë që mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak.

Studime shtesë në epruvetë dhe kafshë zbuluan se pjeshkat mund të ulin nivelet e kolesterolit total dhe “të keq” LDL, si dhe presionin e gjakut dhe nivelet e triglicerideve.

Pjeshkat mund të mbrojnë lëkurën tuaj

Pjeshkat mund të kenë efekte mbrojtëse që ndihmojnë për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme.

Studimet e epruvetës tregojnë se përbërësit e gjetur në pjeshkë mund të përmirësojnë aftësinë e lëkurës tuaj për të mbajtur lagështinë – duke përmirësuar kështu strukturën e lëkurës.

Për më tepër, studimet me epruvetë dhe kafshët tregojnë se ekstraktet e bëra nga lulet ose mishi i pjeshkës, të aplikuara drejtpërdrejt në lëkurë mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të rrezeve ultraviolet.

Ekstraktet e luleve të pjeshkës u gjetën gjithashtu se vononin zhvillimin e tumoreve të lëkurës tek minjtë.

Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime te njerëzit përpara se të nxirren përfundime.

Mund të parandalojë disa lloje të kancerit

Ashtu si shumica e frutave, pjeshkat ofrojnë komponime të dobishme bimore që mund të ofrojnë mbrojtje kundër kancereve të ndryshme.

Në mënyrë të veçantë, lëkura dhe mishi i pjeshkës janë të pasura me karotenoidë dhe acid kafeik – dy lloje antioksidantësh që zbulohen se kanë veti antikancerogjene.

Hulumtimet në epruveta dhe kafshët kanë treguar gjithashtu se përbërësit në farat e pjeshkës mund të kufizojnë rritjen e tumoreve jo kanceroze të lëkurës dhe t’i parandalojnë ato të kthehen.

Për të mos përmendur, pjeshkat janë plot me polifenole – një kategori e antioksidantëve të treguar se reduktojnë rritjen dhe kufizojnë përhapjen e qelizave të kancerit në studimet e epruvetës.

Në një studim të kafshëve, këto polifenole ishin veçanërisht efektive në parandalimin e një lloji specifik të kancerit të gjirit nga rritja dhe përhapja.

Studiuesit raportuan se një person do të duhet të hajë rreth dy deri në tre pjeshkë në ditë për të konsumuar një sasi polifenolesh ekuivalente me atë të përdorur në studim.

Në një studim tjetër, gratë pas menopauzës që konsumonin të paktën 2 pjeshkë ose nektarina çdo ditë kishin një rrezik 41% më të ulët të kancerit të gjirit gjatë 24 vjetësh.

Megjithatë, pak studime janë bërë te njerëzit, kështu që nevojiten më shumë kërkime.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore