Jetesë & Stil

Pesë përfitime intriguese të mandarinave


Mandarina

Mandarina është fruti i dytë më i madh i agrumeve të kultivuara pas portokalleve.

Ashtu si portokallet, mandarinat kanë ngjyrë portokalli – edhe pse disa varietete mund të kenë nuanca të gjelbërta ose të kuqe.

Megjithatë, ato janë më të vogla, më pak të rrumbullakëta dhe janë më të lehta për t’u qëruar me dorë. Ato gjithashtu kanë një shije më të ëmbël.

Si mishi ashtu edhe lëvozhga janë shumë ushqyese. Ju mund t’i shijoni mandarinat si një meze të lehtë në lëvizje, t’i përzieni në një lëng freskues, ose t’i përdorni për të bërë një reçel të ëmbël ose salcë sallate.

Këtu janë disa nga përfitimet befasuese shëndetësore të mandarinave:

Të mbushura me lëndë ushqyese

Pavarësisht nga madhësia e tyre e vogël në krahasim me agrumet e tjera, të tilla si portokallet dhe grejpfrutët, mandarinat janë të pasura me lëndë ushqyese dhe ujë – në fakt, ato janë rreth 85% ujë.

Mandarinat janë gjithashtu një nga burimet më të përqendruara të beta-kriptoksantinës, një antioksidant që shndërrohet në vitaminë A në trup dhe qëndron pas ngjyrës portokalli të mandarinës dhe frutave të tjera.

Për më tepër, këto fruta sigurojnë kalium dhe vitamina të kompleksit B, përkatësisht B1, B6 dhe B9, ose tiaminë, piridoksinë dhe folate, përkatësisht.

Të pasura me antioksidantë

Antioksidantët mbrojnë trupin tuaj duke neutralizuar efektet e dëmshme të stresit oksidativ, i cili shkaktohet nga akumulimi i radikaleve të lira. Këto molekula të dëmshme janë të përfshira në zhvillimin e kushteve kronike si sëmundjet e zemrës, artriti dhe kanceri.

Mandarinat – duke përfshirë lëvozhgat e tyre – janë burime të pasura me antioksidantë si vitamina C dhe beta-kriptoksantina dhe flavonoidet si naringina, hesperidina, tangeretina dhe nobiletina.

Kapaciteti antioksidant i vitaminës C njihet për efektet e saj të dobishme në shëndetin e lëkurës dhe zemrës, si dhe për vetitë e saj kundër kancerit.

Hulumtimet kanë lidhur flavonoidet me përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë efektet mbrojtëse të trurit si dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kronike.

Përforcues imuniteti

Vitamina C në mandarina mund të ndihmojë në mbrojtjen e sistemit tuaj imunitar nga viruset dhe bakteret duke vepruar në qelizat T, një lloj qelizash të bardha të gjakut që mbrojnë trupin tuaj.

Hulumtimet tregojnë se vitamina ndikon në zhvillimin dhe funksionin e qelizave T dhe bllokon rrugët që çojnë në vdekjen e tyre. Prandaj, ju ndihmon të mbani një nivel të shëndetshëm të këtyre qelizave për të luftuar infeksionet.

Përveç kësaj, vitamina C rrit fagocitet – qelizat imune që gëlltiten bakteret dhe komponimet e tjera të dëmshme – dhe vrasjen e mikrobeve, e cila gjithashtu forcon përgjigjen tuaj imune.

Për shembull, studimet kanë lidhur marrjen e 1-2 gram vitaminë C në ditë me reduktimin e peshës.

Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e ashpërsisë së reaksioneve alergjike – një cilësi që i është atribuar gjithashtu hesperidinës dhe naringeninës, dy nga antioksidantët e pranishëm në lëvozhgën e mandarinës.

Mund të ndikojë në shëndetin e trurit

Antioksidantët në mandarina, të tilla si vitamina C dhe nobiletina, mund të mbrojnë kundër çrregullimeve kronike të trurit si skizofrenia, sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit.

Për shembull, hulumtimi ka lidhur një rritje të numrit të radikalëve të lirë me zhvillimin e skizofrenisë. Kapaciteti antioksidant i vitaminës C mund të mbrojë kundër dëmtimit të trurit të shkaktuar nga radikalet e lira.

Përveç kësaj, studimet e kafshëve sugjerojnë se nobiletina nga lëvozhga e mandarinës mund të ndihmojë në reduktimin e efekteve negative në tru në sëmundjen e Alzheimerit, siç është humbja e kujtesës.

Nobiletin mund të mbrojë qelizat e trurit nga akumulimi dhe toksiciteti i beta-amiloidit, i cili shoqërohet me fillimin e sëmundjes.

Sa i përket efekteve të mandarinave në sëmundjen e Parkinsonit, përmbajtja e tyre e nobiletinës duket se përmirëson dëmtimet motorike te minjtë duke mbrojtur qelizat që prodhojnë dopaminë në tru. Dëmtimi i këtyre qelizave çon në përparimin e sëmundjes.

Megjithatë, ndërsa hulumtimi duket premtues, studimet njerëzore mungojnë.

Mund të ndihmojë në përmirësimin e pamjes së lëkurës

Shtimi i mandarinave në dietën tuaj mund të promovojë lëkurë të shëndetshme për shkak të efektit të vitaminës C në prodhimin e kolagjenit.

Kolagjeni është proteina më e bollshme në trup. Ai i jep strukturë, forcë dhe stabilitet indeve lidhëse, duke përfshirë lëkurën tuaj.

Me kalimin e moshës, sasia e kolagjenit në trupin tuaj zvogëlohet. Megjithatë, vitamina C nxit sintezën e kolagjenit, e cila përmirëson shërimin e plagëve dhe redukton shenjat e plakjes , të tilla si rrudhat.

Për më tepër, vetitë antioksiduese të vitaminës C mund të zvogëlojnë shenjat e plakjes duke ngadalësuar dëmtimin e lëkurës të shkaktuar nga radikalet e lira.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore