Shëndet

Pesë nga përfitimet shëndetësore të magnezit


Ushqime te pasura me magnez

Magnezi është minerali i katërt më i bollshëm në trupin e njeriut. Ai luan disa role të rëndësishme në shëndetin e trupit dhe trurit tuaj.

Megjithatë, mund të mos jeni duke e marrë mjaftueshëm, edhe nëse hani një dietë të shëndetshme.

Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore të bazuara në dëshmi të magnezit.

Magnezi është i përfshirë në qindra reaksione biokimike në trupin tuaj

Magnezi është një mineral që gjendet në tokë, det, bimë, kafshë dhe njerëz.

Rreth 60% e magnezit në trupin tuaj gjendet në kocka, ndërsa pjesa tjetër është në muskuj, inde të buta dhe lëngje, duke përfshirë gjakun.

Në fakt, çdo qelizë në trupin tuaj e përmban atë dhe ka nevojë për të që të funksionojë.

Një nga rolet kryesore të magnezit është të veprojë si një kofaktor ose molekulë ndihmëse në reaksionet biokimike të kryera vazhdimisht nga enzimat.

Në fakt, ai është i përfshirë në më shumë se 600 reagime në trupin tuaj, duke përfshirë:

Krijimi i energjisë: Ndihmon në shndërrimin e ushqimit në energji.

Formimi i proteinave: Ndihmon në krijimin e proteinave të reja nga aminoacidet.

Mirëmbajtja e gjeneve: Ndihmon në krijimin dhe riparimin e ADN-së dhe ARN-së.

Lëvizjet e muskujve: Është pjesë e tkurrjes dhe relaksimit të muskujve.

Rregullimi i sistemit nervor: Ndihmon në rregullimin e neurotransmetuesve, të cilët dërgojnë mesazhe në të gjithë trurin dhe sistemin tuaj nervor.

Fatkeqësisht, studimet sugjerojnë se rreth 50% e njerëzve në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë marrin më pak se sasinë e rekomanduar ditore e magnezit.

Ushqim i pasur me magnez
Mund të rrisë performancën e ushtrimeve

Magnezi gjithashtu luan një rol në performancën e ushtrimeve.

Gjatë stërvitjes, mund t’ju duhet 10-20% më shumë magnez sesa kur jeni duke pushuar, në varësi të aktivitetit.

Magnezi ndihmon në lëvizjen e sheqerit në gjak në muskujt tuaj dhe largimin e laktatit, i cili mund të grumbullohet gjatë stërvitjes dhe të shkaktojë lodhje.

Studimet kanë treguar se plotësimi me të mund të rrisë performancën e ushtrimeve për atletët, të moshuarit dhe njerëzit me sëmundje kronike.

Në një studim, lojtarët e volejbollit që merrnin 250 mg magnez në ditë përjetuan përmirësime në kërcime dhe lëvizje të krahëve.

Në një studim tjetër, atletët që plotësuan me magnez për katër javë kishin kohë më të shpejtë vrapimit, çiklizmit dhe notit. Ata gjithashtu përjetuan ulje të niveleve të insulinës dhe hormoneve të stresit.

Megjithatë, provat janë të përziera. Studime të tjera nuk kanë gjetur asnjë përfitim të suplementeve të magnezit tek atletët me nivele të ulëta ose normale të mineralit.

 Magnezi lufton depresionin

Magnezi luan një rol kritik në funksionin e trurit dhe humorin, ndërkaq nivelet e ulëta të magnezit janë të lidhura me një rrezik të shtuar të depresionit.

Një analizë në mbi 8 mijë e 800 njerëz zbuloi se njerëzit nën moshën 65 vjeç me marrjen më të ulët të magnezit kishin një rrezik 22% më të madh për depresion.

Disa ekspertë besojnë se përmbajtja e ulët e magnezit në ushqim mund të shkaktojë shumë raste të depresionit dhe sëmundjeve mendore.

Megjithatë, të tjerë theksojnë nevojën për më shumë kërkime në këtë fushë.

Megjithatë, plotësimi me këtë mineral mund të ndihmojë në uljen e simptomave të depresionit – dhe në disa raste, rezultatet mund të jenë dramatike.

Në një provë të kontrolluar të rastësishme me të moshuarit me depresion, 450 mg magnez në ditë përmirësoi gjendjen shpirtërore po aq efektive sa një ilaç kundër depresionit.

Magnezi mund të ulë presionin e gjakut

Studimet tregojnë se marrja e magnezit mund të ulë presionin e gjakut.

Në një studim, njerëzit që morën 450 mg në ditë përjetuan një rënie të ndjeshme të presionit të gjakut sistolik dhe diastolik.

Megjithatë, këto përfitime mund të ndodhin vetëm te njerëzit që kanë presion të lartë të gjakut.

Një studim tjetër zbuloi se magnezi uli presionin e gjakut te njerëzit me presion të lartë të gjakut, por nuk kishte asnjë efekt tek ata me nivele normale.

Ka përfitime anti-inflamatore

Marrja e ulët e magnezit është e lidhur me inflamacionin kronik, i cili është një nga nxitësit e plakjes, obezitetit dhe sëmundjeve kronike.

Në një studim, fëmijët me nivelet më të ulëta të magnezit në gjak u zbuluan se kishin nivelet më të larta të shënuesit inflamator CRP.

Ata gjithashtu kishin nivele më të larta të sheqerit në gjak, insulinës dhe trigliceriteve.

Suplementet e magnezit mund të zvogëlojnë CRP dhe shënuesit e tjerë të inflamacionit te të rriturit e moshuar, njerëzit mbipeshë dhe ata me prediabet.

Në të njëjtën mënyrë, ushqimet me magnez të lartë – të tilla si peshku i yndyrshëm dhe çokollata e zezë – mund të zvogëlojnë inflamacionin.

Magnezi mund të ndihmojë në parandalimin e migrenës

Dhimbjet e kokës nga migrena, janë të padurueshme dhe shpesh shkaktojnë të vjella, ndjeshmëri ndaj dritës si dhe zhurmës.

Disa studiues besojnë se njerëzit që vuajnë nga migrena kanë më shumë gjasa se të tjerët të kenë mungesë të magnezit.

Në fakt, disa studime inkurajuese sugjerojnë se magnezi mund të parandalojë dhe madje të ndihmojë në trajtimin e migrenës.

Në një studim, plotësimi me një gram magnez, siguroi lehtësim nga një sulm akut i migrenës më shpejt dhe më efektivisht sesa një mjekim i zakonshëm.

Përveç kësaj, ushqimet e pasura me magnez mund të ndihmojnë në reduktimin e simptomave të migrenës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore