Jetesë & Stil

Pesë arsye pse keni tendencën të shtoni peshë në dimër


Shtimi i peshës sezonale ndryshon nga personi në person, por disa fenomene gjatë sezonit të festave priren ta kthejnë peshoren në një drejtim më pak të dëshirueshëm për shumicën.

Sondazhet tregojnë se njerëzit priren të shtojnë mesatarisht pesë deri në shtatë kilogramë gjatë muajve të dimrit, sipas Lawrence J. Cheskin, themelues dhe drejtor i Qendrës së Menaxhimit të Peshës në Johns Hopkins.

Sidoqoftë, mos lejoni që shqetësimi për peshën e dimrit të zbehë argëtimin tuaj të pushimeve. Duke qenë të vetëdijshëm për faktorët që mund t’ju vënë në rrezik, mund të përmirësoni shanset tuaja për të dalë nga pushimet me më pak faj dhe zhgënjim se zakonisht.

Ja pse zakonisht tentoni të shtoni më shumë peshë në dimër – dhe çfarë mund të bëni për këtë. Dhe për më shumë këshilla, provoni ndonjë nga këto mënyra të gatimit të shëndetshëm, për t’ju ndihmuar të qëndroni në linja të mira trupore!

Gjumi i tepërt

Kur dielli shkëlqen dhe ajri është i ngrohtë në verë, është shumë më e lehtë të ngrihesh nga shtrati dhe të jesh produktiv. Megjithatë, kur i ftohti pushton dhe dielli fillon të perëndojë në orën 16:00, gjithçka që dëshironi të bëni ndonjëherë është të qëndroni në shtrat.

Mungesa e dritës së diellit në dimër mund të ketë një efekt të rëndësishëm në disponimin dhe shëndetin tuaj.

Çrregullim emocional sezonal

Një pjesë e vogël e njerëzve zhvillojnë Çrregullim Afektiv Sezonal(SAD) në dimër, i cili është një lloj depresioni klinik.

Smith rekomandon të bëni një përpjekje të përbashkët për t’u zgjuar në mëngjes dhe për të përfituar nga rrezet e diellit, pasi kështu kundërshtoni mungesën e ekspozimit në mbrëmje.

Ushqimi për pushime

Fundi dhe fillimi i vitit sjell me vete një fluks festash dhe mbledhjesh që ushqehen nga tonelatat e prirjes dhe ngrënies. Tingëllon zbavitëse në fillim – por nga Viti i Ri, ndoshta jeni mësuar pak më tepër me atë ndjenjën e plogësht që krijohet nga ngrënia e tepruar pas pushimeve.

Një studim i publikuar në “The New England Journal of Medicine”, zbuloi se njerëzit shtojnë mesatarisht një kilogram gjatë sezonit të festave.

“Kur bëhet fjalë për ngjarjet e festave, mendoj se përgaditja e ushqimit është thelbësore”, thotë Smith.

Metabolizmi rritet

Edhe pse kjo mund të duket si një gjë pozitive, një kërcim në metabolizmin tonë mund të çojë në shtim në peshë në vend të djegies së yndyrës, nëse nuk jeni të kujdesshëm.

Sipas një studimi nga Universiteti i Mastrihtit në Holandë, metabolizmi ynë rritet në një përpjekje për të djegur më shumë energji për të na ndihmuar të qëndrojmë ngrohtë.

Ne kemi nevojë për më shumë ushqim për të përmbushur kërkesat e rritura të trupit tonë për energji. Pra, ndërsa mund të ndiheni më të uritur, mbani në mend se metabolizmi juaj nuk është mjaft i ringjallur për të kundërshtuar plotësisht atë ndihmë të dytë të pure patatesh.

Moti i ftohtë

Moti më i freskët i penfon shumë njerëzit të vazhdojnë me rutinat e tyre aktive.

“Unë shoh se klientët kanë vështirësi kryesisht sepse qasja për të dal jashtë nuk është më aq e thjeshtë. Ata humbasin rutinën e tyre të vrapimit ose sportit”, thotë Smith.

Edhe pse mund të mos jetë aq e lehtë të qëndrosh aktiv kur është acar, megjithatë është e nevojshme për trupin tuaj të qëndroj i shëndetshëm.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore