Sport

Përmbysje spektakolare e Altleticos ndaj Gironas


Atletico Madrid ka arritur një përmbysje të madhe nga 0-1 ne 3-1 përballë Girona-s në ndeshjen e javës së 31 në La Liga-n spanjolle këtë të shtunë.

Në “Civitas Metropolitano”, Atletico vendase u hakmorr për humbjen 4-3 ndaj Girona-s në fazën e parë të kampionatit.

Ukrainasi, Artem Dovbyk realizoi në minutën e katërt për të kaluar në avantazh Girona-n, megjithatë, vendasit do të arrinin të përmbysnin ndeshjen brenda pjesës së parë.

Një penallti nga Antoine Griezmann në minutën e 34 solli barazimin e sfidës. Në minutën e fundit të kohës shtesë (45+6’) të pjesës së parë, Angel Correa shënoi golin e avantazhit për skuadrën e Diego Simeone-s.

Në minutën e 50 të pjesës së dytë, francezi Griezmann do të realizonte golin e dytë personal dhe të tretin për vendasit duke vulosur një fitore të rëndësishme.

Me rezultatin e arritur, Atletico qëndron në vendin e katërt në La Liga me 61 pikë, katër pikë më pak se Girona e vendit të tretë.

Real Madrid-i ruan kryesimin në kampionatin spanjoll me 75 pikë, i ndjekur nga Barcelona me 67 pikë. Te dy gjigandët e La Liga-s kanë nga një ndeshje më pak.

La Liga do të zhvillojë edhe tre takime të tjera këtë të shtunë:

Rayo Vallecano – Getafe, ora 16:15;

Mallorca – Real Madrid, ora 18:30;

Cadiz – Barcelona, ora 21:00.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore