Lajme

Përgjimet në Evropë dhe skandali i Qeverisë greke


Në një takim të tensionuar dhe tejet konfidencial në dhomën e senatit të Parlamentit grek, shefi i spiunazhit, Panagiotis Kontoleon, – i zgjedhuri i kryeministrit – iu shmang me mirësjellje pyetjeve të ligjvënësve të opozitës.

Ata kërkonin të dinin nëse ai kishte përgjuar një politikan të opozitës dhe një gazetar financiar që po hetonte interesat e fuqishme të një biznesi pranë kryeministrit.

Por hetimet mbetën në vend.

Kryetari i komitetit, një aleat politik i kryeministrit, Kyriakos Mitsotakis, nuk iu përgjigj asnjë pyetjeje.

Por gati një javë më vonë, akuzat për spiunazh nga Qeveria çuan në një skandal që tani po trondit majat e Qeverisë greke, duke ngritur frikën e një mbikëqyrjeje të gjerë në të gjithë Evropën.

Greqia sot është e rrethuar nga dy tema: biseda për shantazhet, Watergate dhe një shtet policor sekret që përdor një program të përhapur.

Predator, një spyware me qëllim të keq që përdoret për të depërtuar në celularë, është bërë pjesë e fjalorit grek.

Mitsotakis, një konservator që mori kontrollin personal të inteligjencës në 2019-n dhe babai i të cilit u dobësua nga akuzat për spiunazh politik kur ai vetë shërbeu si kryeministër rreth 30 vjet më parë, po mundohet të kontrollojë dëmin.

Ai shkarkoi shefin e tij besnik të spiunazhit, Panagiotis Kontoleon, pranoi dorëheqjen e sekretarit të përgjithshëm të qeverisë, Grigoris Dimitriadis – i cili është gjithashtu nipi i tij – dhe mbajti një fjalim televiziv kombëtar këtë javë plot me mohime dhe propozime për reformimin e agjencisë së spiunazhit.

“Unë nuk e dija për këtë dhe padyshim që nuk do ta kisha lejuar kurrë”, tha Mitsotakis për spiunimin e rivalit të tij politik, megjithëse agjencia e inteligjencës e vendit është nën mbikëqyrjen e tij.

Skandali i ka rrënjët e hershme që nga ditët e errëta të juntës ushtarake të Greqisë, por është gjithashtu shumë në përputhje me momentin aktual evropian.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka qenë një shënjestër e spyware-it të fuqishëm Pegasus, dhe kështu, siç thuhet edhe presidenti Emmanuel Macron i Francës.

Ekziston shqetësimi në rritje se Evropa, aq krenare për mbrojtjen e saj të privatësisë dhe sundimin e ligjit, është e shfrenuar me pajisje dëgjimi dhe spiunazhi në një moment kur demokracitë e saj po kërcënohen nga agresioni rus.

Aq shumë, Bashkimi Evropian po kontrollon rregullisht pajisjet.

Hetimet në spyware tani duhet “të përfshijnë një kontroll të telefonave të të gjithë politikanëve dhe zyrtarëve të nivelit të lartë”, shkroi në Twitter të martën Sophie in ‘t Veld, kryetarja e komitetit të posaçëm të Parlamentit Evropian për spyware.

Greqia tani është në krye të listës së shqetësimeve.

Aleatët e Mitsotakis, një mbrojtës i vendosur i Ukrainës, kanë argumentuar se skandali nuk është vetëm një kërcënim për stabilitetin grek, por për kauzën e përbashkët kundër Rusisë.

“Nëse do të isha Putin-i, do të isha shumë i lumtur nëse qeveritë që janë kundër Rusisë do të bien”, tha Adonis Georgiadis, një ministër i Qeverisë dhe nënkryetar i partisë Demokracia e Re e Mitsotakis.

Ndërsa theksoi se nuk po fajësonte Rusinë për hakerimin, ai shtoi se kjo e fundit kishte ushtruar ndikim në Greqi më parë.

Turqia, gjithashtu, tha ai, “mund të jetë” pas të gjithave.

Mitsotakis, në fjalimin e tij, foli gjithashtu në mënyrë të fshehtë për mundësinë e “forcave të dyshimta jashtë Greqisë” që po punojnë “për të destabilizuar vendin”.

Kundërshtarët thonë se insinuatat e Qeverisë përbëjnë një mënyrë për të shmangur çështjen e dukshme – se ajo ishte kapur duke spiunuar qytetarët e saj dhe rivalët politikë.

“Ishte e qartë se qeveria po gënjente”, tha George Katrougalos, ish-ministri i Jashtëm grek i partisë kryesore opozitare Syriza, i cili mori pjesë në takimin konfidencial më 29 korrik.

Zyrtarë të partisë opozitare i kanë interpretuar mosmohimet e shefit të inteligjencës për spiunimin e gazetarëve si konfirmim se e kishin bërë këtë.

Marrë nga New York Times, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore