Shqipëria

Përfundon procedura e parë laparoskopike hernioplastikë në Spitalin Memorial të Fierit


Në Spitalin Rajonal të Fierit, është zhvilluar procedura e parë Laparoskopike Hernioplastikë, e cila ka rezultuar me sukses.

Këtë e ka bërë të ditur vetë mjekja në Spitalin Rajonal të Fierit, Rudina Degjoni, përmes një postimi në llogarinë e saj në median sociale Twitter, të martën e 22 qershorit.

“Procedura e Parë Laparoskopike Hernioplastikë Plotësisht Ekstra-Peritoneale u përfundua me sukses”, shkruan ajo.

Edhe më herët, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, me anë të një postimi në median sociale Twitter, ka bërë me dije se është kryer ndërhyrja e parë kirurgjikale në Spitalin Memorial të Fierit.

Risia në këtë spital është administrimi nga një staf shqiptaro-turk.

Nga ana tjetër,  ky spital do të vlejë edhe për “transferimin e dijeve dhe teknologjisë” midis mjekëve dhe ekspertëve turq me ato shqiptarë.

Siç është mësuar, spitali Rajonal Memorial i Fierit, është një investim i Republikës së Turqisë, në të cilin do të aplikohet për herë të parë modeli i autonomisë spitalore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore