Lajme

Përfundon mobilizimin i pjesshëm ushtarak në Rusi


Ministria ruse e Mbrojtjes tha të hënën e 31 tetorit se mobilizimi i pjesshëm ushtarak që u njoftua në shtator pas një serie humbjesh në fushëbetejë në Ukrainë, ka përfunduar.

Presidenti, Vladimir Putin, njoftoi mobilizimin e parë në shkallë të gjerë të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore më 21 shtator të këtij viti.

Mobilizimi përkonte me një seri masash për shkallëzuese në përgjigje të pengesave ushtarake në Ukrainën verilindore dhe jugore.

Putin-i u shpreh se drafti ishte i nevojshëm për të mbrojtur vendin dhe integritetin e tij territorial.

Por nga ana tjetër, njoftimi shkaktoi demonstrata dhe sulme ndaj qendrave të projektimit në të gjithë vendin dhe çoi në arrestimin e mijëra njerëzve.

Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha në atë kohë se rreth 300 mijë trupa shtesë do të hartoheshin dhe se ata do të ishin specialistë me përvojë luftarake.

Qeveria ruse u përpoq të përdorte draftin në të njëjtën mënyrë siç justifikuan pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt, duke e justifikuar atë si një luftë kundër nazizmit dhe një konfrontim ekzistencial me Perëndimin.

Mobilizimi vazhdoi në mënyrë kaotike, shumë njoftime të publikuara për thirrje u drejtuan personave të gabuar.

Pas njoftimit, një sondazh i  kryer nga anketa e pavarur “Levada Center”, zbuloi se gati gjysma e të anketuarve ndjenin frikë dhe 13 për qind ishin të zemëruar.

Qindra mijëra persona u larguan nga Rusia për të mos u regjistruar.

Putin-i ka pranuar publikisht se janë bërë gabime dhe ka krijuar një këshill të ri koordinues për të rritur përpjekjet ushtarake dhe për të siguruar që burrat që dërgohen në front të jenë të armatosur dhe të pajisur siç duhet.

Regjistrimi ishte një pranim i heshtur se Rusia po përballej me vështirësi serioze në një konflikt që presidenti rus ende refuzon ta përshkruajë si një luftë me Ukrainën.

Ai vazhdon ta përshkruajë atë si një “operacion special ushtarak”.

Rusia ende ka në zotërim një pjesë të mëdha të Ukrainës jugore dhe lindore.

Ata kanë humbur terren muajin e kaluar që kur shpallën aneksimin e tyre, një veprim i cili u denoncua si i paligjshëm nga Kiev-i, aleatët e tij perëndimorë dhe Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore