Shëndet

Përfitimet shëndetësore të kastravecit


Kur trupi është i rraskapitur dhe keni vazhdimisht etje, është më mirë të hani një kastravec sesa të pini një tjetër gotë uji. Pasi kjo do t’ju ndihmojë të merrni edhe një dozë të vogël elektrolitesh dhe vitaminë K.

Kjo vitaminë është e rëndësishme për koagulimin e shëndetshëm të gjakut, si dhe zhvillimin e kockave dhe sintezën e proteinave, kështu që kastraveci konsiderohet si një “infuzion veror” për shkak të të gjitha vetive të tij të mira.

Studiuesit teorizojnë se përmbajtja e lartë e ujit dhe përbërësit e shumtë antioksidues, antibakterialë dhe analgjezik në tranguj ndihmojnë në ftohjen e lëkurës dhe ndihmojnë në shërimin .

Përfitimet ushqyese të kastravecit

Një porcion me kastravec – një e gjysmë filxhani – është rreth 8 kalori. Ato kanë sasi të vogla të vitaminës K dhe vitaminës A dhe janë rreth 95% ujë. Ato gjithashtu kanë disa fitonutrientë (kimikate bimore) të quajtur lignan.

I gjithë ai ujë në tranguj mund t’ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar. Plus, rritja e fibrave që ju japin ju ndihmon të qëndroni të rregullt dhe të shmangni kapsllëkun.

Vitamina K ndihmon në mpiksjen e gjakut dhe për të mbajtur kockat tuaja të shëndetshme. Vitamina A ka shumë punë, ju ndihmon me shikimin, sistemin imunitar dhe riprodhimin.

Gjithashtu siguron që organet si zemra, mushkëritë dhe veshkat tuaja të punojnë ashtu siç duhet.

Si të përgatisni dhe ruani kastravecat?

Shumica e njerëzve lajnë, presin dhe i hedhin kastravecat e tyre në një sallatë. Para se ta bëni këtë, mund t’i njomni ato në ujë me kripë. Kjo do të ulë sasinë e ujit në to dhe do t’i mbajë kastravecat që të mos e përziejnë salcën tuaj të sallatës me ujë.

Mund të hani lëkurën e një kastraveci. Në fakt, do të shtojë fibra dhe vitaminë A në dietën tuaj. Vetëm sigurohuni që ajo të jetë e pastruar mirë.

Kur blini kastravecë, anashkaloni ata që janë të verdhë, të fryrë ose me zona të zhytura, fryrje ose skaje të rrudhura. Ata kastravecë të pjekura nuk do të kenë shije të mrekullueshme. Në vend të kësaj, shikoni për tranguj të hollë, të ndritshëm, të fortë, mesatarë deri në të gjelbër të errët. Çdo mavijosje ose njollë e errët është shenjë e kalbjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore