Lajme

Përfitimet ekonomike nga udhëtimet po rikthehen ngadalë në Kinë


Që kur Kina rihapi kufijtë e saj në vitin 2023 pas tre vitesh izolim prej pandemisë, udhëtimet e brendshme kanë lulëzuar dhe hekurudhat me shpejtësi të lartë janë bërë gjithnjë e më popullore.

Por udhëtimet ndërkombëtare po vonojnë dhe kapaciteti i fluturimit është ende vetëm një e treta e niveleve para pandemisë.

Para pandemisë, udhëtarët kinezë ishin shpenzuesit më të mëdhenj në botë, duke llogaritur 20 për qind të shpenzimeve globale të turizmit, sipas Organizatës Botërore të Turizmit të Kombeve të Bashkuara.

Vitin e kaluar, autoritetet kineze janë përpjekur të nxisin më shumë udhëtime përbrenda.

Ndër ndryshimet: Kina ka hequr dorë nga vizat e udhëtimit ose ka rënë dakord të zgjasë kohëzgjatjen e udhëtimit pa viza për vizitorët nga tetë vende, përfshirë Gjermaninë dhe Francën.

Faktori kryesor që pengon udhëtimin ndërkombëtar të kinezëve do të vazhdojë të jetë ekonomia e Kinës.

Rritja është rikthyer nga pandemia, por pesha e një rënieje të rëndë të pasurive të paluajtshme ka ulur shpenzimet e konsumatorëve dhe besimin brenda Kinës.

Dhe tensionet gjeopolitike globale mbeten një kartë e egër.

Kina është e përfshirë në mosmarrëveshje tregtare me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Evropën, shtëpia e shumë kompanive të mëdha shumëkombëshe.

Teksa mendojnë dy herë për biznesin e tyre në Kinë, udhëtimet vuajnë.

Udhëtimi drejt Kinës thuajse u ndal në pandemi. Nuk do të rikuperohet plotësisht deri në vitin 2025.

Gjatë gjithë pandemisë, Kina zbatoi disa nga rregullat më të rrepta të udhëtimit në botë.

Udhëtarët jashtë shtetit që arritën të hynin në vend ndonjëherë duhej të karantinoheshin me shpenzimet e tyre deri në dy muaj.

Që nga dhjetori, kapaciteti i fluturimeve ndërkombëtare ishte vetëm 62 për qind e asaj që ishte në dhjetor 2019, sipas OAG, një firmë analitike e të dhënave të fluturimit.

Por udhëtimet e brendshme janë rritur:

Gjatë fundjavës 3-ditore në fund të muajit të kaluar, numri tejkaloi nivelet para pandemisë me gati 10 për qind.

Në fillim të vitit të kaluar, kishte vetëm rreth 500 fluturime ndërkombëtare çdo javë në Kinë, sipas Administratës së Aviacionit Civil të Kinës, rregullatorit të aviacionit.

Tani ka rreth 4 mijë e 600, dhe ky numër pritet të rritet në 6 mijë deri në fund të vitit – rreth 80 për qind e niveleve para pandemisë.

Një provë e madhe do të vijë muajin e ardhshëm gjatë festës së pranverës rreth Vitit të Ri Hënor, zakonisht një periudhë e rëndë udhëtimi kur miliona punëtorë udhëtojnë në vendlindjet e tyre.

Linjat ajrore kineze do të planifikojnë 2 mijë e 500 fluturime shtesë ndërkombëtare për të akomoduar vizitat e festivalit të pranverës, tha rregullatori i aviacionit të Kinës javën e kaluar.

Zyrtarët e transportit të Kinës thanë se prisnin që të kryheshin 480 milionë udhëtime hekurudhore gjatë një rritjeje të udhëtimeve 40-ditore rreth festivalit të pranverës në javët para dhe pas Vitit të Ri Hënor, një rritje prej gati 40 për qind nga viti i kaluar.

Hekurudha me shpejtësi të lartë është bërë një mënyrë më popullore për të udhëtuar brenda vendit.

China State Railway Group, operatori kombëtar hekurudhor, ka njoftuar se udhëtimet hekurudhore tejkaluan 20 milionë në fillim të festës së Javës së Artë në tetor, një nivel i lartë dhe numri mesatar ditor i udhëtimeve të pasagjerëve gjatë gjithë vitit tejkaloi 10 milionë.

Shumica e analistëve besojnë se rimëkëmbja e plotë e udhëtimeve ndërkombëtare nuk do të ndodhte deri në vitin 2025.

Ekonomistët në Nomura, një bankë japoneze, kanë thënë se ritmi i rimëkëmbjes së sektorit do të përcaktohet kryesisht nga sa ishin të gatshëm të shpenzonin udhëtarët kinezë.

Problemet e epokës së pandemisë si vonesat në lëshimin e vizave dhe pasaportave që zgjatën deri në vitin 2023 janë adresuar.

“Teksa kufizimet nga ana e ofertës u lehtësuan, zvarritja nga ana e kërkesës tani ka filluar të fillojë dhe ka erëra të konsiderueshme kundër rimëkëmbjes së turizmit jashtë Kinës në vitin 2024 dhe ndoshta në vitin 2025”, shkruajnë ekonomistët e Nomura.

Aplikimi për vizë dhe vizita në Kinë janë pak më pak të komplikuara.

Në dhjetor, Kina filloi të lejojë vizitorët nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja, Malajzia dhe Holanda të udhëtojnë për 15 ditë pa viza, një ndryshim që tha se do të zgjasë deri në nëntor 2024.

Administrata Kombëtare e Imigracionit të Kinës ka deklaruar se 147 mijë viza ishin dhënë në gjashtë javët e para të programit.

Kina gjithashtu arriti marrëveshje për ta bërë udhëtimin pa viza më të aksesueshme për turistët nga Tajlanda dhe Singapori.

Për amerikanët, aplikantët për vizë nuk do të kenë më nevojë të dorëzojnë dokumente të tilla si të dhënat e rezervimit të hoteleve, një itinerar ose një letër ftese.

Autoritetet kanë ulur gjithashtu të gjitha tarifat e aplikimit për viza me 25 për qind deri në fund të vitit.

Gjithashtu është bërë më e lehtë për të huajt të paguajnë për gjërat kur vizitojnë Kinën.

Korrikun e kaluar, platformat kryesore të pagesave, WeChat Pay dhe AliPay, thanë se do të mbështesin kartat e huaja të kreditit dhe do të lejojnë vizitorët të paguajnë si vendasit.

Kina është larguar nga kartëmonedhat dhe monedhat, një trend që u përshpejtua gjatë pandemisë.

Sakaq, fluturimet midis Kinës dhe SHBA-ve janë rikthyer ngadalë.

Para pandemisë, kishte më shumë se 300 fluturime çdo javë midis dy vendeve. Ky numër ishte 36 në javë në shtator dhe është rritur gradualisht.

Në nëntor, vendet ranë dakord të rrisin fluturimet në 70 në javë.

Tensionet gjeopolitike dhe udhëtarët ngurrues kinezë mund të pengojnë rimëkëmbjen e sektorit.

Departamenti Amerikan i Shtetit mban një alarm udhëtimi Niveli 3 për Kinën, duke paralajmëruar amerikanët që të “rishqyrtojnë udhëtimin” në vend për shkak të “rrezikut të ndalimeve të gabuara”, ndër të tjera.

Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës ka njoftimin e saj të udhëtimit, duke paralajmëruar se udhëtarët në SHBA janë “ngacmuar dhe marrë në pyetje në kufi me arsyetime të ndryshme” dhe se shtetasit kinezë janë arrestuar dhe ndjekur penalisht në mënyrë arbitrare.

Ndryshimi i shijeve dhe të ardhurat e shpenzueshme të udhëtarëve kinezë mund të formësojnë mënyrën se si do të zhvillohet rimëkëmbja e ekonomisë së udhëtimit.

“Teksa familjet kineze bëhen më të ndjeshme ndaj çmimeve dhe më racionale, turizmi i brendshëm preferohet më shumë, duke pasur parasysh se zakonisht kërkon më pak kohë dhe para”, ka thënë Ying Zhang nga Economist Intelligence Unit, një biznes kërkimor.

Marrë nga “The New York Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore