Shqipëria

Përfaqësuesi i BE-së: Të sigurohet ligjshmëria e kursimeve para se të hyjnë në Shqipëri


Përfaqësuesi i Delegacionit të BE-së në Shqipëri, Alexis Hupi bëri thirrje që të sigurohet ligjshmëria e kursimeve të rezidentëve shqiptarë në Bashkimin Evropian, para se të hyjnë në Shqipëri.

Lajmi u bë i ditur gjatë tryezës së diskutimit mes qeverisë dhe përfaqësuesve të biznesit për amnistinë fiskale.

“Ju folët gjithashtu edhe për faktin që edhe shqiptarët që janë në BE të kualifikohen për këtë amnisti. Është shumë e rëndësishme që të sigurohet ligjshmëria e këtyre kursimeve para se të hyjnë në Shqipëri”, u shpreh fillimisht Hupi.

Sipas tij, është e vërtetë që Evropa po përballet me rritjen e çmimit të energjisë dhe është po ashtu normale që çdo qeveri po merr masa për t’i përballuar ato.

“Kemi ndarë me shërbimet dhe autoritetet shqiptare komente të cilat janë publike që nuk më duhet t’i rishpjegoj. Mendoj që duhet theksuar se amnistia (fiskale) është një akt balancues, një akt i vështirë që do të sigurojë të ardhura por edhe paparashikueshmëri dhe besueshmëri në mënyrë që të jetë në vendin e duhur”, vërejti më tej përfaqësuesi evropian.

Në përmbyllje, ai shtoi se delegacioni i BE-së mezi pret të bashkëpunojë me autoritetet vendase për mekanizmin e duhur kontrollues për rezidentët shqiptarë në BE.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore