Aplikacione

Përdoruesit e Instagram-it do të shohin më pak “përmbajtje politike” nëse nuk e zgjedhin


Përdoruesit e Instagram-it do të shohin më pak nga ajo që Meta e konsideron si “përmbajtje politike” në rekomandimet dhe sugjerimet e tyre, nëse nuk e zgjedhin.

Ndryshimi kërkon që përdoruesit të gërmojnë në cilësimet e tyre për të zgjedhur në mënyrë specifike përmbajtjen politike përmes preferencave të tyre.

Sakaq, ndryshimi ndikon në rekomandimet e eksplorimit dhe përdoruesit e sugjeruar që Instagram u tregon përdoruesve.

Kompania ka theksuar se përdoruesit do të vazhdojnë të shohin përmbajtje politike nga llogaritë që përdoruesit tashmë ndjekin.

Meta e ka përshkruar atë që konsideron si përmbajtje politike si “ligje, zgjedhje apo tema sociale”, por nuk ka dhënë informacion më specifik se çfarë është politike.

Politika e re ndërkohë do të zbatohet për Instagram dhe Threads, dhe llogaritë e shënuara nga Meta për të postuar përmbajtje politike mund të apelojnë kundër vendimit që i pengon ato të rekomandohen në burimet e përdoruesve që nuk kanë zgjedhur nëse besojnë se është aplikuar gabimisht.

Në shpjegimin e vendimit në shkurt, Meta tha se ishte fokusuar që “Instagrami dhe Threads të jenë një përvojë e shkëlqyer për të gjithë”.

“Nëse vendosni të ndiqni llogaritë që postojnë përmbajtje politike, ne nuk duam të futemi mes jush dhe postimeve të tyre, por gjithashtu nuk duam të rekomandojmë në mënyrë proaktive përmbajtje politike nga llogaritë që ju nuk i ndiqni.”

Instagram është përballur me kritika kohët e fundit për censurimin e përmbajtjes në lidhje me luftën Izrael-Gaza, ndërkohë që po përballet me perceptimin se algoritmi për burimet në Facebook ka nxitur polarizimin politik në të gjithë globin.

Megjithatë, një studim gjatë zgjedhjeve të vitit 2020 në SHBA zbuloi se ndryshimet në algoritëm nuk ndryshuan perceptimet politike të njerëzve, duke përfshirë një ndryshim që zvogëloi sasinë e lajmeve politike që njerëzit shihnin në platformë.

Ndryshimi në Instagram është i fundit në një zhvendosje nga Meta për të shkëputur shërbimet e saj nga përmbajtja politike dhe e lajmeve.

Kompania po përgatitet gjithashtu të tërheqë skedën e lajmeve nga Facebook, ndërsa kompania përgatitet për një luftë kundër botuesve të lajmeve dhe qeverisë australiane mbi pagesën për përmbajtjen e lajmeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore