Lajme

Perdja ra dhe Putin-it nuk i pëlqeu


Ishte viti 2008.

Presidenti rus asokohe 56 vjeç po jepte një konferencë shtypi në një vilë luksoze të Sardenjës.

Në krah të tij ishte aleati më i afërt në Evropën Perëndimore, Silvio Berlusconi, me të cilin ai ndante një shije për shaka të turpshme, orendi të shtrenjta dhe pasuri të madhe.

Gjatë verës, dy vajzat adoleshente të Putin-it vraponin në vilë, duke bërë pazare luksoze dhe ekskursione me varkë nën urdhra të rrepta që identiteti i tyre të mbetej i fshehur dhe fytyrat e tyre të fshehura nga kamerat.

Ajo strategji e mbrojtjes së rreptë të familjes së tij funksionoi mirë për Putin-in gjatë viteve, derisa Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt.

Tani, ndërsa kombet vendosin sanksione ndaj njerëzve më të afërt– duke përfshirë ato të miratuara të premten nga Britania ndaj gruas që prej kohësh konsiderohej si e dashura e tij, Alina Kabaeva, dhe ish-gruas së tij, Lyudmila Ocheretnaya – fasada po fillon të shkërmoqet, duke hedhur dritë të re mbi jetën private të liderit rus.

Disa nga shkëndijat e para të çështjeve të tij të ndërlikuara familjare u shpalosën në atë skenë në vilë, teksa një reportere ruse, Nataliya Melikova, shpërtheu me zell zonën e ndaluar.

Ditë më parë, një raport ajo pretendonte se Putin-i dhe gruaja e tij prej 25 vitesh ishin ndarë fshehurazi.

Gazeta raportoi më tej se ai kishte rënë në dashuri me Kabaeva-n, një fituese e famshme e medaljes së artë olimpike në gjimnastikë ritmike, e cila, ishte rreth moshës së vajzave të tij dhe ishte bërë një fytyrë publike e partisë së tij politike.

“Unë kam reaguar gjithmonë negativisht ndaj atyre që, me hundën e tyre të njollosur dhe fantazitë erotike, përzihen në jetën e njerëzve të tjerë”, tha Putin-i, duke mohuar raportin.

Berlusconi imitoi një gjuajtje ndaj Melikova-s me një automatik imagjinar, ndërsa Putin-i, i cili deri atëherë ishte akuzuar për vrasjen e disa gazetarëve, tundi kokën dhe buzëqeshi.

Ditë më vonë, gazeta “Moskovsky Korrespondent” ndërpreu operacionet për “arsye financiare”.

Putin-i është më shumë se thjesht një baba mbrojtës, i cili, siç tha ai, donte t’u jepte vajzave të tij një jetë normale dhe e konsideronte sigurinë e tyre një çështje të sigurisë kombëtare.

Një ish-K.G.B, operativ i zhytur në mënyrat e agjenturës së mashtrimit, dezinformimit dhe aftësisë së Janusit për të paraqitur veten të ndryshëm në varësi të situatës, ai e ka fshehur jetën e tij personale dhe e ka mbështjellë me thashetheme.

Ai ka dy vajza të njohura zyrtarisht nga martesa e tij e parë, por sipas mediave të pavarura ruse dhe raporteve të lajmeve ndërkombëtare të paverifikuara, ai mund të ketë edhe katër fëmijë të tjerë me dy gra të tjera.

Megjithatë, edhe vajzat e tij të njohura, që tani po i afrohen moshës së mesme, janë aq të fshehura sa nuk mund të njihen në një rrugë të Moskës.

Ish-gruaja e tij, të cilën disa biografë besojnë se ai u martua për të përmirësuar shanset e tij për të hyrë në K.G.B. rezistente ndaj beqarëve, në thelb u zhduk nga vëmendja që para se të divorcoheshin.

Në enklavat ruse të Zvicrës me vila, një peticion filloi të qarkullonte në mars që kërkonte riatdhesimin e të dashurës së tij të supozuar, Kabaeva.

Fëmijët e supozuar janë të paverifikuar dhe të padukshëm.

“Ka shumë histori. Të gjitha ato mund të jenë të vërteta ose asnjëra prej tyre nuk mund të jetë e vërtetë. Dhe kjo është një lloj mjegulla e Putinit”, tha Nina Hrushcheva, një profesore e marrëdhënieve ndërkombëtare me origjinë nga Moska për prestigjozen “New York Times”, përcjell Albanian Post.

Megjithatë, disa gjëra duken mjaft të qarta.

Anëtarët e rrethit familjar të Putin-it, janë përfitues të një sistemi kleptokratik që ai e sundon si një don mafioz, me togerët oligarkë që i paguajnë atij haraç në formën e pasurisë, punëve fitimprurëse ose vilave luksoze që i jepen familjes së tij.

Në prill, Shtetet e Bashkuara synuan të përçonin në mjegull dhe vendosën sanksione ndaj dy vajzave të tij, duke i përmendur ato si anëtarë të familjes së një personi të penalizuar – Putin – dhe duke pohuar mbështetjen e tyre për industrinë ruse të mbrojtjes.

Qeveria amerikane gjithashtu thuajse vendosi sanksione ndaj Kabaeva-s, por u tërhoq në momentin e fundit për të shmangur, një përshkallëzim.

Dega holandeze

Në periferi të Amsterdamit, protestuesit i dërguan së fundmi një mesazh Putin-it përmes vajzës së tij Maria.

Pranë flamujve ukrainas të vendosur në mes të një zemre të bërë me qirinj, një tabelë drejtuar “Ave Maria Putin” shkruhej diçka.

“Duket se plaku juaj është i vështirë për t’u arritur dhe qartësisht i pamundur të ndalohet edhe nga xhelatët e tij. Por siç e dimë të gjithë, baballarët dhe vajzat janë një histori tjetër, dhe, të lutemi, Maria”.

Ajo që në fillim dukej një vend i pamundur për një apel – dhe një person i pamundur për t’u bërë thirrje – kishte më shumë kuptim, kur dikush kuptoi se toka ishte blerë së fundmi nga Jorrit Faassen, një holandez i cili dikur ishte i martuar dhe ka të paktën një fëmijë me Maria Vladimirovna Vorontsova, siç njihet vajza e madhe e Putin.

Në 15 vitet që kur Vorontsova filloi fshehurazi të jetonte me Faassen në Holandë, ajo ishte herë pas here në qendër të zemërimit lokal kundër babait të saj autoritar.

Gjërat u tensionuan veçanërisht në vitin 2014, pasi separatistët e mbështetur nga Rusia rrëzuan një avion të Malaysia Airlines që po nisej nga Amsterdami mbi Ukrainë, duke vrarë 298 njerëz, përfshirë afro 200 holandezë.

Kryetarët e bashkive në të gjithë Holandën kërkuan që Vorontsova të dëbohej dhe shqyrtimi është rritur me luftën aktuale në Ukrainë.

Një gazetë investigative holandeze e lajmeve, “Follow the Money”, arriti kohët e fundit të fliste me Faassen në Rusi.

Me një theks të fortë të Hagës, ai e quajti luftën në Ukrainë një bezdi dhe mohoi se kishte qenë burri i Vorontsova.

“Ai nuk ishte i qetë”, tha redaktori që e intervistoi, Harry Lensink.

I gjithë ai zemërim dhe ankth ishte shumë larg nga argëtimi në një festë në vitin 2008 në Wassenaar, ndoshta zona më ekskluzive dhe më e pasur në të gjithë Holandën.

“Ishte një festë dasme”, kujton Danny Plezier, një këngëtar vendas i këngëve folklorike holandeze që performoi në këtë lidhje.

Ai tha se të ftuarit kënduan së bashku me hitet e tij, dhe ai shtrëngoi duart me dhëndrin, të cilin e njihte prej vitesh, dhe nusen e tij të re.

Plezier tha se nuk e kishte idenë se ajo ishte vajza e Putin-it dhe u largua pas setit të tij.

Prindërit e Marias nuk morën pjesë në dasmën e saj holandeze.

Kushëriri i dhëndrit Casper Faassen, tani një artist i shquar holandez, tha se herën tjetër që pa gruan e kushëririt të tij, Maria, ishte në festën e ditëlindjes së tezes së tij në qytetin e afërt të Merenwijk.

Ndërsa të ftuarit kërkonin ushqim indonezian, tha ai, Maria dukej e kompozuar, por e veçuar, dukej elegante me një fustan ngjyrë bezhë, duke qëndruar me një qëndrim të përsosur, si kërcimtare.

Ajo komunikonte me të gjithë, përfshirë burrin e saj, kishte një anglisht të mirë dhe fliste pak holandisht.

Çifti përfundimisht porositi disa nga veprat e artit të Faassen.

Ai kujtoi se kishte dorëzuar tre imazhe të paqarta të balerinave kundër një sfondi me gjethe ari në apartamentin e tyre mbi supermarketin lokal Albert Heijn në Voorschoten aty pranë.

Maria i hapi derën ndërsa bashkëshorti i saj, Jorriti, rrinte në divan përpara televizorit.

As Casper dhe shumë të tjerë në familje nuk e dinin identitetin e vërtetë të gruas që shkoi si Maria Vladimirovna Vorontsova, dhe tani Maria Faassen.

Çifti kaloi pjesën më të madhe të kohës në Moskë, ku dokumentet e renditnin atë si zyrtar në Gazprombank.

Vajza e ‘Disiplinuar’

Që në fillim, historia personale e Putin-it dukej e mbushur me mite.

Ai përdori një biografi zyrtare – të botuar në vitin 2001, kur mori pushtetin për herë të parë si një demokrat i dukshëm i gjeneratës së ardhshme – për të ndriçuar imazhin e tij si një familjar i ashpër, por heroik.

Në të, ai tregon historinë e shpëtimit personal të familjes, i zhveshur, kur një sauna me defekt dogji shtëpinë e familjes.

“Vajzat vuajtën më shumë nga incidenti”, tha Putin për dy vajzat e tij.

Tani, zjarri i luftës së Putin në Ukrainë i ka kërcënuar t’i zhveshë përsëri gjithçka.

Kjo vlen edhe për vajzën e tij të dytë, Katya, e cila, siç thotë Putin, “doli të ishte më e disiplinuara”.

“Kur unë bërtita dilni të gjithë nga shtëpia, ajo hodhi lugën e saj mbi tavolinë dhe u hodh pa bërë asnjë pyetje”.

Në të vërtetë, Katya, e cila jetonte nën pseudonimin Katerina Vladimirovna Tikhonova, duket se është ajo që ka aderuar më shumë në rrethin e ndikimit të Putin-it.

Në shkurt 2013, ajo thuhet se u martua me Kirill Shamalov, djalin e Nikolai Shamalov, një bashkëpunëtor i ngushtë i Putin-it dhe aksioner kryesor i Bankës Rossiya.

Një nga vendpushimet e preferuara të skive të zotit Putin, Igora, siguroi një mjedis idilik dimëror, me emrat Kirill dhe Katerina të shkruar në dëborë. Bloomberg raportoi se çifti u divorcua dhe ndanë rreth 2 miliardë dollarë në asete.

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj Shamalov, duke e identifikuar atë si “ish-burrin” e Katerinës.

Dashuria e saj e vërtetë dukej ende vallëzimi. Në vitin 2019, ajo u bë anëtare e këshillit të Federatës Botërore të Sportit të Vallëzimit të Rusisë.

Por Miriam Kerpan IIzak, presidentja e Konfederatës Botërore të Rock ‘N’ Roll-it, tha se Katerina nuk ishte më e lidhur me grupin.

Gratë e tjera në jetën e Putin-it

Lufta e Putin ka detyruar gjithashtu fëmijët e tjerë të lidhur me të, të tërhiqen nga aktivitetet e tyre të preferuara publike.

Elizaveta Vladimirovna Krivonogikh, patronimi i së cilës do të thotë se është e bija e një Vladimiri, është një 19-vjeçare, që pretendoi lidhjen e saj të mundshme me Putin për të fituar dhjetëra mijëra ndjekës në llogarinë e saj në Instagram, të mbushura me foto të turpshme të saj.

Në intervista, siç njihet, Luiza pranoi se i ngjante shumë Putin-it dhe tha se nëse presidenti do t’i qëndronte përballë, ajo do ta pyeste: Pse?

Luiza është e bija e Svetlana Krivonogikh, një ish-pastruese në Shën Petersburg, e cila, përmes një lidhjeje të dyshuar me Putin, u shndërrua në një baroneshë të pasurive të patundshme, anëtare bordi të Bankës personale të Putin, Rossiya.

Në vitin 2021, publikimi i Pandora Papers tregoi se vlera e pasurisë së Svetlanës vlerësohej të ishte rreth 100 milionë euro, ose rreth 105 milionë dollarë dhe përfshinte një apartament prej 3.75 milionë dollarësh në Monako.

Maria Pevchikh, kreu i hetimeve në Fondacionin Anti-Korrupsion, një organizatë jofitimprurëse ruse e themeluar nga politikani opozitar rus Aleksei A. Navalny, ishte e sigurt se Putin kishte bërë fëmijë me dashnoret e tij dhe se ata kishin jetuar në luks jashtë vendit.

Marrë nga “New York Times”, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore