Jetesë & Stil

Për ta bërë lidhjen tuaj të qëndrueshme: Këto tre gjëra janë kyçe


Ilustrim

Marrëdhëniet e gjata janë padyshim një sfidë sepse monotonia dhe rutina e pashmangshme e përditshmërisë me të njëjtin person hyn në monogaminë tuaj.

Përveç kësaj, gjithmonë jeni të shqetësuar nga financat, blerja e pasurive të paluajtshme dhe pas kësaj, sakrifica e prindërimit.

Në rrethana të tilla, është e pashmangshme që të debatoni me partnerin. Megjithatë, ka tre gjëra kyçe në ndërtimin e një marrëdhënieje që do t’i mbijetojë të gjitha sfidave.

Përpjekje dhe këmbëngulje

Hulumtimi, i cili ndoqi 172 çifte gjatë 11 viteve të tyre të para të martesës, tregoi se vetëflijimi është çelësi në ruajtjen dhe madje forcimin e një marrëdhënieje në periudha të vështira.

Sa më shumë të keni aftësinë për t’u rikuperuar nga periudha të vështira dhe për të zgjidhur problemet, aq më i sigurt do të jeni në marrëdhënien tuaj.

Nëse nuk jeni të përkushtuar ndaj njëri-tjetrit, problemet thjesht grumbullohen dhe përfundimisht çojnë në dështimin e vetë marrëdhënies.

Nëse ju bëni sakrifica për partnerin tuaj dhe ata bëjnë sakrifica për ju, kjo është një shenjë se sa shumë dëshironi të qëndroni në marrëdhënie.

Siguria financiare

Psikologët thonë se shumica prej nesh qëndrojnë në një lidhje, për aq kohë sa mendojmë se kemi më shumë për të fituar nga marrëdhënia sesa për të dalë prej saj.

Çiftet në marrëdhëniet afatgjata janë një lloj ekipi, ata janë të gatshëm të bëjnë sakrifica për hir të marrëdhënies, e cila është shumë më e rëndësishme për ta sesa nevojat personale.

Është vërtetuar se çiftet që kanë vështirësi financiare kanë dy herë më shumë gjasa të divorcohen.

Intimiteti

Seksi është ende një pjesë e rëndësishme e marrëdhënies mes dy njerëzve dhe nuk është e rëndësishme se sa shpesh bëni seks, por ajo që ka rëndësi është nëse ju dhe partneri juaj pajtoheni dhe nëse kjo është e mjaftueshme për ju.

Është treguar se përputhshmëria e ndërsjellë nuk është vendimtare për suksesin, mundësia e funksionimit pavarësisht dallimeve të ndërsjella është shumë më e rëndësishme.

Themeli i gjithçkaje është përkushtimi i ndërsjellë, kurse dashuria dhe gjithçka tjetër janë vetëm qershia mbi tortë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore