Sport

Për Serie A ekziston skenari i gjashtë skuadrave në Champions League


Suksesi i Atalanta-s ndaj Liverpool-it në mbrëmjen e djeshme (3-0) dhe kualifikimi i mundshëm në gjysmëfinalet e Europa League i lejojnë Italisë të përshpejtojë me vendosmëri në pushtimin e vendit shtesë në edicionin e ardhshëm të Champions League.

Turneu i ri i Champions League, siç dihet tashmë, do të revolucionarizojë formatin e tij në sezonin 2024-25 dhe do të ketë pjesëmarrjen e 36 skuadrave, me një grup të vetëm dhe tetë ndeshje (kundër po aq kundërshtarëve të ndryshëm) për çdo ekip, gjithmonë të ndarë në katër vazo.

Dy nga katër vendet shtesë, krahasuar me 32 aktuale, do t’u caktohen dy Federatave që kanë marrë renditjen më të mirë të vendeve në sezonin 2023-24. Kjo do të thotë se nëse klubet italiane do të regjistronin performanca të nivelit të lartë në garat e klubeve të UEFA-s, skuadra e vendit të pestë në Serie A  do të kishte të drejtë të hynte në Champions League.

Një qëllim për të cilin tashmë mungon vetëm statusi zyrtar. Por kjo nuk është e gjitha. Italia mund të fitojë edhe gjashtë vende në Champions League 2024-25, por si? Gjithçka do të varet nga rruga e Roma-s dhe Atalanta-s në Europa League, të cilat për momentin kanë arritur rezultate pozitive dhe mund të synojnë finalen.

Nëse verdhekuqtë apo lojtarët nga Bergamo do të triumfonin në Europa League, do të fitonin të drejtën për të marrë pjesë në edicionin e ardhshëm të Champions League (pikërisht siç ka ndodhur deri më tani).

Por nëse në të njëjtën kohë fituesi i Europa League do të përfundonte jashtë katër vendeve të para të vlefshme për Champions League në Serie A, vendi i marrë me trofeun do t’i shtohej atyre tashmë të garantuara nga kampionati kombëtar.

Aktualisht katër më të mirat në Serie A do të kualifikohen në Champions League-n e radhës. E pesta do të mbërrijë së shpejti nga vendi shtesë i garantuar për dy Federatat me renditjen më të mirë sezonale.

Vendi shtesë në rast renditjeje më të mirë i garantohet në fakt Federatës që e fiton. Kjo do të thotë se nëse Roma ose Atalanta do të përfundonin në vendin e pestë dhe do të fitonin Europa League, e drejta për të hyrë në Champions League do t’i kalonte skuadrës së gjashtë në Serie A, e cila do të siguronte kështu vendin e fundit në kompeticionin më të lartë të klubeve në nivel kontinental.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore