Lajme

Për OKB-në, kriza ekonomike në Kinë është kryesisht e ekzagjeruar


Ashpërsia e krizës ekonomike në Kinë është kryesisht e ekzagjeruar ndërsa vendi ka hapësirë për manovra buxhetore.

Kështu deklaroi të mërkurën kryetarja e Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Tregtinë dhe Zhvillimin (UNCTAD), Rebeca Grynspan.

“Ne nuk ndajmë projeksionet shumë pesimiste në lidhje me Kinën”, nënvizoi Rebeca Grynspan gjatë një konference për shtyp ku prezantoi parashikimet vjetore ekonomike të agjencisë që ajo drejton raporton AFP-ja.

UNCTAD-i e ka ulur parashikimin e rritjes për vitin 2024 nga 5 në 4.8 për qind, veçanërisht për shkak të dobësisë së kërkesës së brendshme, por “kjo nuk është aspak e krahasueshme me pikëpamjet shumë pesimiste që kemi parë në botime të caktuara”, këmbënguli Rebeca Grynspan.

“Prandaj ne besojmë se ka me të vërtetë një ngadalësim të rritjes në Kinë, por jo një krizë dramatike”, shpjegoi Sekretari i Përgjithshëm, duke theksuar se Kina “kishte hapësirë të mjaftueshme për manovra buxhetore”, ndryshe nga shumë vende të tjera.

Richard Kozul-Wright, drejtor i Divizionit të Globalizimit dhe Strategjive të Zhvillimit në UNCTAD, ishte edhe më kritik ndaj këtij pesimizmi ambiental.

Ai pranoi se “mund të pritej një rikuperim më i shpejtë në Kinë këtë vit dhe [se] kjo nuk ka ndodhur për shkak të një numri të erërave të forta në tregun e pasurive të paluajtshme”.

Kësaj i shtohet kërkesa e konsumatorit “shumë më e dobët nga sa prisnin shumë”, deklaroi ai, ndërsa shtoi: “Ne sigurisht nuk jemi dakord me këtë reagim pothuajse histerik që një pjesë e shtypit perëndimor ka adoptuar ndaj Kinës”.

“Siç theksojmë në raport, Kina do të rritet dhjetë deri në dymbëdhjetë herë më shpejt se eurozona këtë vit dhe vazhdon të jetë një kontribues i madh në rritjen globale”.

Ka probleme që autoritetet kineze do të duhet t’i zgjidhin, sepse objektivi i rritjes prej 5 për qind “do të jetë i vështirë për t’u arritur nëse nuk përdorin instrumente buxhetore për të nxitur rritjen”, shpjegoi Richard Kozul Wright. “Pra, ka sfida, por jo të përmasave që ne shpesh lexojmë, mendoj, në shtypin perëndimor”, këmbënguli ai.

Përveç ngadalësimit të lidhur me kërkesën e brendshme të dobët, partnerët ekonomikë të Kinës janë gjithashtu të shqetësuar për trazirat që tronditën sektorin e pasurive të paluajtshme, i cili, pas rritjes verbuese, duket se po i kapërcen kufijtë e modelit të tij ekonomik.

Kjo krizë e paprecedentë në pronat e paluajtshme po godet peshat e rënda në sektor, Country Garden dhe Evergrande, dhe tani po dobëson gjithashtu grupet publike që supozohet se kanë akses më të mirë në financim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore