Lajme

Për herë të parë, Polonia transportoi gazin e saj të lëngshëm


Cisterna e gazit Lech Kaczynski, në pronësi të kompanisë polake PKN Orlen, dërgoi të shtunën për herë të parë një grumbull prej 70 mijë tonë gaz natyror të lëngshëm nga Shtetet e Bashkuara në terminalin në Świnoujście.

Këtë e bën të ditur agjencia vendase “PAP”.

Siç tha zëvendës kryeministri i Polonisë Jacek Sasin në ceremoninë e pranimit të transportuesit të gazit, sot “Polonia është një shtet i pavarur dhe sovran energjetik”.

Zyrtari qeveritar theksoi simbolikën e ngjarjes, duke theksuar se politika e pavarësisë energjetike të Polonisë nga furnizimi i lëndëve të para nga Rusia u iniciua nga ish-presidenti Lech Kaczyński.

Drejtori i Përgjithshëm i PKN Orlen, Daniel Obaitek, nga ana e tij tha se koncerni po investon 70 miliardë zloty në rritjen e prodhimit të naftës dhe gazit, pjesa më e madhe në Norvegji, si dhe në Poloni, Kanada dhe Pakistan.

“Lech Kaczynski” është i pari nga tetë transportuesit e gazit që do të jetë në dispozicion të Polonisë.

Anija u nis në mesin e dhjetorit 2022.

Anija e dytë e serisë – “Grazyna Gesytska” – aktualisht po i nënshtrohet provave detare në brigjet e Koresë së Jugut.

Dy transportues të tjerë gazi do të dorëzohen në 2024, pjesa tjetër – një vit më vonë.

Secila prej anijeve të porositura është gati 300 metra e gjatë dhe pritet të mbajë 174 mijë metra kub, ose rreth 70 mijë ton gaz të lëngshëm, që është e barabartë me rreth 100 milionë metra kub gaz të paqëndrueshëm.

Pas agresionit të plotë rus kundër Ukrainës, Polonia njoftoi synimin e saj për të refuzuar plotësisht gazin nga Federata Ruse në vitin 2023.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore