Lajme

Për herë të parë, një gjenom i viktimës së Pompeit po studiohet me sukses


Gjenomi i një viktime të shpërthimit katastrofik të malit Vezuv mbi qytetin antik të Pompeit është studiuar për herë të parë, kanë zbuluar shkencëtarët, duke hedhur dritë të re mbi shëndetin dhe diversitetin e atyre që jetonin në Perandorinë Romake në kohën e fatkeqësisë.

Në një studim të botuar në Scientific Reports të enjten, një ekip i udhëhequr nga Gabriele Scorrano, një asistent profesor i gjeogjenetikës në Universitetin e Kopenhagës, nxori ADN-në nga dy viktima, një burrë dhe një grua, mbetjet e të cilëve u gjetën në Shtëpinë e Artizanatit në Pompei.

Para këtij studimi, vetëm shtrirje të shkurtra të ADN-së mitokondriale nga mbetjet e njerëzve dhe kafshëve të gjetura në Pompei ishin sekuencuar.

Burri ishte i moshës midis 35 dhe 40 vjeç në momentin e vdekjes nga shpërthimi katastrofik i Vezuvit në vitin 79 pas Krishtit.

Krahasimet e ADN-së së tij me kodet gjenetike të marra nga 1 mijë e 30 njerëz të lashtë, si dhe nga 471 individë modernë të Euroazisë perëndimore, sugjeruan që ADN-ja e tij ndante më shumë ngjashmëri me individët modernë nga Italia qendrore dhe ata që jetuan gjatë periudhës së lashtë romake.

Analiza e ADN-së së tij mitokondriale dhe kromozomit Y gjithashtu identifikoi grupe gjenesh që gjenden zakonisht në Sardenjë, por jo midis atyre që jetuan në Itali gjatë perandorisë, duke sugjeruar se mund të ketë pasur nivele të larta të diversitetit gjenetik në të gjithë gadishullin italian në atë kohë.

Shkencëtarët spekuluan se mund të ishte e mundur të rikuperohej me sukses ADN-ja e lashtë nga mbetjet e njeriut pasi materialet piroklastike të lëshuara gjatë shpërthimit mund të kishin siguruar mbrojtje nga faktorët mjedisorë që degradojnë ADN-në, siç është oksigjeni atmosferik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore