Lajme

Pentagoni paralajmëron Kongresin se po i mbarojnë paratë për të zëvendësuar armët e dërguara në Ukrainë


Pentagoni po paralajmëron Kongresin se po i mbarojnë paratë për të zëvendësuar armët që SHBA-të i kanë dërguar Ukrainës.

Dhe se tashmë është detyruar të ngadalësojë rifurnizimin e disa trupave.

Kështu rezulton sipas një letre dërguar udhëheqësve të kongresit, në të cilën i kërkohet Kongresit të plotësojë fondet për Ukrainën.

Kongresi ka miratuar një projektligj financimi afatshkurtër gjatë fundjavës, por masa hoqi të gjithë ndihmën për Ukrainën në betejën kundër Rusisë.

Kontrolluesi i Pentagonit, Michael McCord, u ka thënë udhëheqësve të Dhomës dhe Senatit se kanë mbetur 1.6 miliardë dollarë nga 25.9 miliardë dollarët e Kongresit të ofruara për të rimbushur stoqet ushtarake të SHBA-ve që kanë rrjedhur në Ukrainë.

Armët përfshijnë miliona fishekë artilerie, raketash dhe raketash kritike për kundërsulmin e Ukrainës që synon rimarrjen e territorit të fituar nga Rusia.

SHBA-ve u kanë mbetur rreth 5.4 miliardë dollarë për të siguruar armë dhe pajisje nga rezervat e veta.

Ky fond tanimë do të kishte mbaruar nëse Pentagoni nuk do ta kishte kuptuar në fillim të këtij viti se kishte mbivlerësuar pajisjet që kishte dërguar, duke çliruar rreth 6.2 miliardë dollarë.

Disa prej tyre janë dërguar muajt e fundit.

McCord ka thënë po ashtu se SHBA-ve u ka mbaruar plotësisht financimi afatgjatë për Kievin përmes Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila siguron para për të kontraktuar armët e ardhshme.

Gjithashtu ai ka shtuar se pa fonde shtesë tani, SHBA-të do të duhet të vonojnë ose të kufizojnë armët e mbrojtjes ajrore, municionet, dronët dhe pajisjet që janë “kritike dhe urgjente tani pasi Rusia përgatitet të kryejë një ofensivë dimërore”.

Projektligji i financimit afatshkurtër i miratuar nga Kongresi zgjat vetëm deri në mes të nëntorit.

Dhe McCord ka thënë se do të ishte shumë e rrezikshme për Departamentin e Mbrojtjes të devijonte paratë nga ajo faturë e përkohshme e financimit për të paguar më shumë ndihmë për Ukrainën.

Shumë ligjvënës pranojnë se marrja e miratimit për ndihmën për Ukrainën në Kongres po bëhet më e vështirë teksa lufta po vazhdon dhe rezistenca ndaj ndihmës nga krahu i djathtë republikan fiton vrull.

Marrë nga “Associated Press”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore