Pajisje

Peloton ul çmimin e biçikletës teksa ngadalësohet rritja e shitjeve


Peloton, prodhuesi i biçikletave të fitnesit, ka njoftuar se do të ulë çmimin e biçikletës së tij kryesore, teksa njerëzit kthehen në palestër dhe bëjnë më pak stërvitje në shtëpi.

Agjencia e lajmeve, “BBC”, tregon se firma amerikane do të ulë çmimin e makinës së saj më pak të shtrenjtë të quajtur Bike me afro 20 për qind në 1 mijë e 495 dollarë.

Ky ndryshim do të hyjë në fuqi në të gjitha tregjet ku operon kompania, përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë, Australinë dhe Gjermaninë.

Ai vjen teksa humbjet në firmë u zgjeruan gjatë tremujorit të katërt të vitit dhe rritja e të ardhurave filloi të ngadalësohej.

Gjithashtu Peloton-it i është dashur të përballojë shpenzimet e lidhura me një çështje të bërë publike në maj, pas vdekjes së një fëmije.

Gjatë pandemisë, kur më shumë njerëz ushtroheshin në shtëpi, shitjet e produkteve Peloton pësuan rritje, duke u dyfishuar në katër miliardë dollarë në vit deri më 30 qershor.

Sidoqoftë, firma me bazë në New York ka thënë se priste të ardhura prej 800 milionë dollarë në tremujorin e parë të vitit financiar, shumë më poshtë vlerësimeve të tregut prej një miliardë dollarë.

Gjithashtu ka treguar se vendimi për të ulur çmimin e biçikletës së vet kryesore do të godiste përfitimin afatshkurtër, duke ulur aksionet e tij me 15 për qind.

Kjo shënon edhe herën e dytë brenda një viti që firma ul çmimin e produktit të saj Bike.

“Ne e dimë se çmimi mbetet një pengesë dhe jemi të kënaqur të ofrojmë produktin tonë më të popullarizuar me një çmim tërheqës të çmimeve të përditshme”, ka thënë firma në një letër drejtuar aksionarëve.

Nga ana tjetër, Peloton-i ka njoftuar se do të fillonte javën e ardhshme, shitjen e një modeli më të lirë të ridizajnuar të makinave të funksionimit Tread në SHBA, pasi një version i vjetër dhe makina e tij më e shtrenjtë Tread+ u tërhoqën nga shqetësimet e sigurisë.

Kjo pasi një fëmijë u tërhoq nën pajisjen Tread+ dhe për pasojë ndërroi jetë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore