Sport

Pellegrini dhe Mancini flasin para finales: Ndeshje vendimtare, jemi këtu për të fituar


Dy lojtarët e Roma-s, kapiteni Lorenzo Pellegrini dhe mbrojtësi, Gianluca Mancini, kanë folur në konferencë për shtyp para finales së Conference League.

Foto Luciano Rossi/AS Roma/ LaPresse

Lorenzo, çfarë ka Roma më shumë se Feyenoord? Gianluca nga çfarë ke frikë?

Pellegrini: Mendoj se është një finale dhe prandaj do të jetë një ndeshje vendimtare në 90 minuta. Nuk kam dëshirë të them se Roma apo Feyenoord kanë diçka më shumë. Ne jemi këtu për të fituar. Ne do ta luajmë siç tha trajneri duke u përpjekur të kurorëzojmë rrugën e rritjes.

Mancini: Nuk duhet të kesh frikë nga asgjë në një finale. Ne kemi studiuar Feyenoord që kanë cilësi nga mesfusha e lart. Dy skuadrat që kanë bërë më shumë në Konferencë përballen me njëra-tjetrën. Le të themi 50 dhe 50.

Lorenzo çfarë do t’i thuash skuadrës?

Një finale është ndryshe nga ndeshjet e tjera. Ajo që dua t’u them shokëve të skuadrës është një falenderim. Pavarësisht se si do të shkojë e nesërmja.

Të gjithë ata u vunë gjithmonë në dispozicion dhe ne u sakrifikuam për njëri-tjetrin. Kjo është ajo që bën një grup i vërtetë dhe një ekip konkurrues.

Gianluca, a ndryshon ndonjë finale për një mbrojtës agresiv?

Po më pyet a marr të verdhën? (qesh)

Finalet luhen në shumë aspekte, ajo mendore për mbrojtësit është më e rëndësishmja.

Duhet të jemi gjithmonë të kthjellët dhe nesër edhe më shumë.

Në finale gabimet bëjnë diferencën. Mënyra ime e të luajturit mbetet e njëjtë, por do të duhet më shumë përqendrim.

Mund të na thoni diçka për Kumbullën?

Marash menjëherë pas gjysmëfinales na tregoi për tifozët shqiptarë që do të brohorasin Romën dhe ne jemi të lumtur.

Një mesazh për fansat?

Pellegrini: Duam t’i qetësojmë, Roma do të dalë në fushë nesër për të fituar.

Mancini: Ata ishin unikë gjatë gjithë sezonit. Ne duam të japim gjithçka në fushë për të dhënë diçka unike.

Për të gjithë ka përgjegjësi të madhe, ju jeni kapiten (Pellegrini) dhe keni lindur në qytet. A ndjeni më shumë përgjegjësi?

Po, mendoj se është normale dhe është mirë ta kesh atë në vend që të ulesh në shtëpi dhe të shikosh të tjerët duke luajtur. I marr të gjitha, ne i marrim të gjitha, nesër do të jetë një ndeshje e madhe dhe një ditë e mrekullueshme.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore