Lajme

Pavarësisht rregullimit të marrëdhënieve, Koreja e Jugut ndalon importet japoneze të ushqimeve të detit


Koreja e Jugut ka përjashtuar heqjen e një ndalimi për importet japoneze të ushqimeve të detit nga zona rreth centralit bërthamor të Fukushimës, pavarësisht rregullimit të marrëdhënieve midis Seulit dhe Tokios.

Importet e ushqimeve të detit nga afër uzinës së goditur nga cunami “nuk do të hyjnë kurrë” në Korenë e Jugut për shkak të shqetësimeve shëndetësore që lidhen me rrjedhjen e rrezatimit, tha të enjten administrata e presidentit Yoon Seok-yeol.

“Për sa i përket importit të produkteve japoneze të ushqimeve të detit, qëndrimi i qeverisë mbetet i pandryshuar se shëndeti dhe siguria e njerëzve janë prioriteti kryesor”, tha zyra presidenciale në një deklaratë, njoftoi Agjencia e Lajmeve e Koresë së Jugut “Yonhap”.

Koreja e Jugut ka ndaluar importet japoneze të ushqimeve të detit nga tetë prefektura, përfshirë Fukushimën, që nga viti 2013 për shkak të frikës së ndotjes nga rrezatimi nga shkrirja e uzinës pas një tërmeti dhe cunami.

Një samit historik midis Yoon dhe kryeministrit japonez Fumio Kishida në fillim të këtij muaji, gjatë të cilit të dy udhëheqësit ranë dakord të linin mënjanë historinë e vështirë të vendeve të tyre për t’u fokusuar në shqetësimet e përbashkëta të sigurisë, kishte nxitur spekulime se ndalimi mund të lehtësohej, me raportimin e mediave japoneze.

Seuli dhe Tokio, që të dyja janë aleatë të ngushtë të Shteteve të Bashkuara, kanë pasur marrëdhënie të vështira për dekada për shkak të çështjeve të pazgjidhura që rrjedhin nga kolonizimi japonez i Gadishullit Korean në 1910-1945.

Në vitin 2019, Organizata Botërore e Tregtisë vendosi në favor të ndalimit të ushqimeve të detit të Koresë së Jugut, duke anuluar një vendim të mëparshëm që zbuloi se kufizimet ishin të pajustifikuara vite pas katastrofës.

Një studim i vitit 2016 nga studiues nga disa universitete japoneze zbuloi se shumica e ushqimeve të detit japoneze ishin të sigurta për t’u ngrënë dhe rreziku i kontaminimit “shumë i ulët”.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave hoqi kufizimet e fundit të mbetura në importet e ushqimeve japoneze në vitin 2021, pas një lëvizje të ngjashme nga Bashkimi Evropian.

Tajvani hoqi kufizimet në importet e ushqimeve japoneze nga rajoni vitin e kaluar.

Përveç Koresë së Jugut, Kina kontinentale dhe Hong Kongu vazhdojnë të bllokojnë importet e ushqimeve nga rajoni, duke përfshirë të gjitha produktet e qumështit dhe frutat dhe perimet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore