Gatimi

Patate me djathë


Ilustrim

Patatet e reja janë një kënaqësi e veçantë. Shijen e tyre mund ta pasuroni në një mënyrë shumë të thjeshtë. Shtimi i parmezanit do t’i bëjë patatet e reja një përvojë krejtësisht të re.

Përbërësit:

1 kg patate

40 gr parmezan

Erëza sipas dëshirës

Vaj për tiganisje

Përgatitja:

Lani patatet me tel kudo. Lëreni ujin të vlojë, shtoni kripë dhe ziejini patatet për 5 minuta. Shpëlajeni me ujë të ftohtë, kullojeni dhe thajeni me një pecetë letre. I skuqim në vaj (jo më shumë se 2 cm vaj në tigan) në temperaturë mesatare derisa të marrin ngjyrë të artë. I nxjerrim në një pecetë, i kriposim dhe i spërkasim me djathë parmezan të grirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore