Aplikacione

Pasqyrimi i ndryshëm i betejave Izrael-Gaza në TikTok dhe X


Algoritmi i TikTok-ut duket se përcakton se çfarë lloj videosh të shohim dhe rekomandon përmbajtje të ngjashme, bazuar në videot që shihen deri në fund.

Algoritmet funksionojnë në mënyrë të ngjashme edhe për platformat e tjera të mediave sociale.

Dhe kjo nënkupton se disa përdorues po shtyhen drejt përmbajtjes gjithnjë e më përçarëse rreth Izraelit dhe Gazës.

Çka forcon pikëpamjet dhe paragjykimet ekzistuese.

Shqyrtimi i këtij fenomeni ka rëndësi sepse bisedat në mediat sociale mund të formojnë opinionin publik dhe të normalizojnë retorikën jashtë linje, në protesta dhe më gjerë.

Kjo përfshin Mbretërinë e Bashkuar, ku mediat sociale duket se kanë inkurajuar shumë njerëz që normalisht nuk janë politikisht aktivë, të ndërmarrin veprime.

Deputetja Liberal Demokrate, Layla Moran, nëna e së cilës është palestineze, thotë se ajo dhe politikanë të tjerë po marrin një “fluks të madh” mesazhesh, përfshirë nga të rinjtë që kërkojnë armëpushim.

Ata duket se janë frymëzuar për të vepruar për shkak të “videove të TikTok-ut dhe Instagram-it të shpërndara nëpër WhatsApp”.

Deputeti konservator Andrew Percy, nënkryetari i grupit Konservator Miqtë e Izraelit, thotë se lufta “ka grumbulluar më pak angazhim dhe komunikim nga banorët” në zonën e tij elektorale sesa çështjet e tjera.

Megjithatë, “pjesa më e madhe e përmbajtjes që shpërndahet është problematikisht antisemitike”.

“Ky ka qenë një problem i vërtetë shumë kohë përpara këtij konflikti dhe këtë herë, media sociale e ka bërë këtë të ndodhë me shpejtësi”, shton ai.

TikTok-u kontraston

Përmbajtja që shfaqet në TikTok është vazhdimisht me video që janë kategorikisht pro-izraelite ose pro-palestineze – me palët kundërshtare që shpesh kritikojnë përmbajtjen e njëri-tjetrit.

Dhe është përmbajtja pro-palestineze që duket se po rezulton më e popullarizuar me përdoruesit e Gjeneratës Z – njerëz të lindur midis viteve 1997 dhe 2021.

Videot në TikTok duke përdorur hashtagun “istandwithisrael” kanë grumbulluar më shumë se 240 milionë shikime, krahasuar me më shumë se 870 milionë shikime për videot që përdorin termin “istandwithpalestine”.

Kjo është e ngjashme me faqet e tjera të bazuara në video të njohura me përdoruesit më të rinj.

Shumë nga këto video janë postuar që kur Hamasi – i ndaluar si një grup terrorist nga Britania e Madhe dhe qeveritë e tjera – sulmoi Izraelin më 7 tetor, por disa datojnë para asaj kohe.

Ekziston një kontrast i dukshëm midis asaj se si duket përmbajtja më e njohur që mbështet secilën anë.

Videot nga blogerët në terren në Gaza – dhe përdoruesit pro-palestinezë që komentojnë luftën Izrael-Gaza nga dhomat e tyre të gjumit – provokojnë reagimin më pozitiv midis përdoruesve të rinj.

Ndërkohë, përmbajtja nga ushtarët me Forcat e Mbrojtjes izraelite duket më e kuruar – duke u përpjekur të luajë në tendencat virale të TikTok-ut.

Pyetjet mbeten rreth asaj se sa njëra palë – qoftë qeveria izraelite apo Hamasi, që drejton Gazën – është e përfshirë në inkurajimin ose drejtimin e përmbajtjeve jozyrtare.

Urrejtja dhe polarizimi

Mund të jetë e ndërlikuar të parashikosh se kur një video do të bëhet virale në TikTok.

Një reduktim i vazhdueshëm i shikimeve mund të tregojë se përdoruesit nuk janë aq të hapur ndaj këtyre videove sa ishin më parë dhe si pasojë video të tilla nuk rekomandohen aq gjerësisht.

Po ashtu vlen të theksohet se një numër i madh shikimesh nuk lidhet domosdoshmërisht me një pritje pozitive.

Videot mund të shpërndahen dhe të kritikohen gjerësisht.

Në një takim të fundit me drejtuesit e TikTok-ut, aktori Sacha Baron Cohen akuzoi faqen për “krijimin e lëvizjes më të madhe antisemitike që nga nazistët”.

Dhe ai nuk është i vetmi personazh i famshëm hebre që ka shprehur shqetësime pas sulmeve të 7 tetorit.

Në një postim të fundit në blog, TikTok ka njoftuar se “algoritmi i rekomandimit nuk mban anë dhe ka masa rigoroze për të parandaluar manipulimin”.

Kompania e mediave sociale ka thënë gjithashtu se nga 7 tetori deri më 17 nëntor ka hequr më shumë se 1.1 milion video në rajonin e konfliktit për shkeljen e rregullave – duke përfshirë përmbajtjen që promovon Hamasin, gjuhën e urrejtjes, terrorizmin dhe dezinformimin.

Udhëzimet e tij të komunitetit ndalojnë “përmbajtjen që promovon islamofobinë ose antisemitizmin”, kundër të cilit TikTok-u thotë se merr masa.

Kur i hedh një sy përmbajtjes pro-palestineze, disa video të krijuesve kanë një stil tjetër.

Ariana, e cila ndan video mbi luftën nga shtëpia e saj në SHBA, shpesh flet drejtpërdrejt në kamerën në dhomën e saj të gjumit.

Ajo jep opinionin e saj për postimet e personazheve të famshëm në lidhje me luftën ose për imazhet që dalin nga Gaza.

​“Kur fillova për herë të parë të postoja për Palestinën, kam humbur shumë ndjekës”, tregon Ariana.

Por ajo filloi të merrte më shumë angazhim në TikTok në javët në vijim, kur filloi të postonte më shumë për atë që ajo beson se është propagandë izraelite.

“Njerëzit filluan të më zbulonin dhe kështu numrat filluan të rriteshin”. thotë ajo.

Në pjesën më të madhe, ajo ka marrë shumë mbështetje në internet, veçanërisht nga njerëz që “ndiheshin sikur nuk mund t’i besonin mediave tradicionale”.

Por ajo gjithashtu ka përjetuar urrejtje islamofobike, jo vetëm në TikTok – por në Instagram dhe platforma të tjera të mediave sociale.

Gjërat janë ndryshe në X

Në platformat më të vjetra si X, është një pamje tjetër.

Platforma është akuzuar se ka lejuar përhapjen e përmbajtjeve të dhunshme, të urrejtjes.

Pronari Elon Musk është kritikuar gjithashtu për përgjigjen e tij ndaj postimeve që promovojnë teori konspirative antisemite.

Musk që atëherë ka këmbëngulur se nuk është antisemitik dhe kompania e mediave sociale ka mbrojtur qasjen ndaj përmbajtjeve të dëmshme.

Por – në ndryshim nga TikTok – X ka qenë tradicionalisht një platformë e njohur nga politikanët dhe gazetarët.

Duket se përmbajtja pro-izraelite ka ende një shtrirje të konsiderueshme në këtë rreth.

Përmbajtja e kuruar – duke përfshirë video emocionale për pengjet e marra nga Hamasi – e shpërndarë nga llogaria e Shtetit të Izraelit duket se ka grumbulluar një numër të madh shikimesh, sipas të dhënave të vetë X.

Midis 16 dhe 21 nëntorit, llogaria zyrtare kishte mbledhur mbi 40 milionë shikime në X.

Në krahasim, llogaria zyrtare në X për misionin palestinez në OKB ka pasur pak më shumë se 200 mijë shikime në postimet e veta gjatë së njëjtës periudhë dhe ka shumë më pak ndjekës.

Dhe ka prova që llogaritë zyrtare në X kanë përhapur gjithashtu dezinformata.

Pretendime të rreme janë përhapur edhe nga llogari që mbështesin Hamasin.

Megjithatë, në mungesë të llogarive zyrtare me ndjekës të mëdhenj, këto gabime duket se janë shpalosur në një mënyrë më të shpërndarë në internet.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore