Shqipëria

“Pasojat monumentale” të anëtarësimit të Ukrainës në BE


Gjatë mëngjesit në fund të qershorit në hotelin me pesë yje Amigo në Bruksel, liderët më të fuqishëm të BE-së filluan me zell diskutimet e tyre se si ta afrojnë Ukrainën në klub.

Krerët e qeverive të 10 shteteve më të mëdha të BE-së për nga popullsia, duke përfshirë Francën, Gjermaninë, Poloninë dhe Rumaninë, përtypën shumë mënyra se si një hap kaq i rëndësishëm do të riformësonte në mënyrë dramatike bllokun.

Kështu shkruan botimi britanik “Financial Times”, duke cituar njerëz të informuar mbi mbledhjen.

Sipas FT-së, bisedimet jozyrtare bënë të qartë se sa shumë çështje të ndryshme ishin në rrezik – dhe sa rrënjësisht do t’i duhej bashkimit të përshtatej për të marrë përsipër një zgjerim kaq historik.

Rrotat u vunë në lëvizje.

Udhëheqësit e pranishëm ranë dakord të krijonin një “rrjedhshmëri të punës” për bisedimet e ardhshme dhe, pas konfabit (një bisedë apo diskutim jozyrtar privat – ed.), zyrtarët e qeverisë kombëtare filluan detyrën e vështirë të koordinimit të pozicioneve.

“Ne donim të shihnim nëse mund të krijonim mbështetje të mjaftueshme politike për të ecur përpara”, thotë për FT-në një nga njerëzit e informuar. “Është një sfidë kaq e madhe…Qëllimi ishte të shihja pikëpamjet e ndryshme”.

Takimi qartësoi një gjë: konfirmoi se një ide që mund të ishte dukur absurde edhe 18 muaj më parë tani po merret seriozisht.

Lufta në Ukrainë ndryshoi rrënjësisht llogaritjen.

Duke nënvizuar brutalisht rrezikun e lënies së shteteve në një “zonë gri” gjeopolitike, jashtë Rusisë dhe sferave perëndimore, pushtimi i Moskës ndezi një ndryshim të thellë në politikën e zgjerimit të BE-së nga pasiviteti në strategjik proaktiv.

Në muajt që pasuan shkurtin e 2022, BE-ja bëri Ukrainën, Moldavinë dhe Bosnje-Hercegovinën vende kandidate dhe hapi negociatat e pranimit me Shqipërinë.

Angazhimi me katër kandidatët e tjerë zyrtarë – Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbinë dhe Turqinë – është rritur gjithashtu.

Ndërsa liderët e BE-së flasin se Ukraina është në “një shteg” drejt anëtarësimit, shumë zyrtarë dhe diplomatë të vendeve anëtare pyesin privatisht nëse kjo do të ndodhë vërtet.

Jo vetëm që Ukraina është një vend në luftë, por do të ishte anëtari i pestë më i madh i bllokut për nga popullsia e para-konfliktit dhe më i varfëri i saj deri tani, gjë që ka implikime për mënyrën se si do të ndahen buxhetet e saj.

Megjithatë, është gjithashtu oferta e Kievit, më shumë se çdo tjetër, ajo që ka ngritur pikëpyetje të thella për të ardhmen e të gjithë projektit evropian.

“Na është dashur të bëjmë një ndryshim të madh në mentalitetin tonë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Tani ne e shohim zgjerimin si diçka që është bërë e pashmangshme, si diçka që kërkohet për të stabilizuar kontinentin tonë”, thotë personi i informuar për takimin e mëngjesit. “Pra, duke e kuptuar këtë, ne duhet të përcaktojmë urgjentisht se si do të shkojmë për të gjithë këtë dhe pasojat monumentale për sindikatat tona në aspektin financiar dhe vendimmarrës”.

Lufta mund të ketë ndryshuar erërat politike, por nuk i ka ndryshuar sfidat e pandryshueshme rreth kapacitetit të BE-së për zgjerim.

Në Bruksel dhe në të gjithë kryeqytetet e unionit, zyrtarët jo vetëm po pyesin nëse Ukraina mund të kryejë listën e gjatë të reformave të kërkuara për t’u bashkuar me BE-në kur të përfundojë lufta, por nëse blloku mund të reformohet mjaftueshëm për të përvetësuar Ukrainën, si dhe një mori anëtarësh të rinj potencialë.

Marrë dhe përshtatur nga Financial Times për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore