Sport

Pas shkarkimit nga Barcelona, Xavi synon kalimin në Premier League


Xavi

Ish-trajneri i Barcelona-s, Xavi raportohet se synon një kalim në Premier League.

Që nga nëntori i vitit 2021, ish-mesfushori mori një detyrë t’i sjellë gjigantët katalanas në një periudhë të qëndrueshme financiare dhe t’i mbajë ata si sfidues të La Liga-s.

Xavi e arriti këtë objektiv në një masë të caktuar, duke ngritur titullin e ligës së vitit të kaluar përpara se të kënaqej me vendin e nënkampionit këtë herë.

Megjithatë, pavarësisht se fillimisht kishte kryer një kthesë për të zgjatur qëndrimin e tij në “Camp Nou”, komentet mbi përparimin e pritshëm të klubit çuan që presidenti Joan Laporta t’i jepte fund kohës së tij te Barcelona.

Duke qenë se legjenda e klubit ka ushqyer me sukses zhvillimin e disa perspektivave të akademisë në ekipin e parë, si dhe fitimin e një titulli lige, reputacioni i Xavi-t ka mbetur shumë i paprekur.

Si rezultat i lidhjes së tij me Barcelona-n si lojtar dhe si trajner, mbetet për t’u parë se ku do të përfundojë 44-vjeçari.

Megjithatë, sipas “Sport”, spanjolli synon të lidhet përfundimisht me një ekip në Angli.

Në afat të shkurtër, pritet që Xavi të vazhdojë të marrë një pushim përpara se të marrë përsipër projektin e tij të ardhshëm.

Thënë kjo, ai me sa duket dëshiron të bëhet trajneri më i fundit spanjoll që ka përjetuar Premier League-n, duke zotëruar dëshirën e dukshme për të imituar suksesin e Pep Guardiolëa-s te Manchester City dhe përparimin e Mikel Arteta-s te Arsenal-i.

Raporti në fjalë nuk përmend asnjë klub që mund të dalë si një destinacion real, por mbetet për t’u parë se si do të reagonte Xavi-n ndaj një oferte nga Manchester United.

Me Thomas Tuchel që thuhet se është tërhequr nga gara për të pasuar potencialisht Erik ten Hag dhe Gareth Southgate të fokusuar te Anglia për të fituar Euro 2024, nuk është përtej pritshmërive që Xavi-t t’i jepet një mundësi.

Eddie Howe mund të jetë nën presion për të dhënë te Newcastle një fillim të mirë të 2024-25, por Xavi mund të presë deri në vitin 2025 nëse nuk hapet një vend vakant në “St James’ Park”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore