Lajme

Pas përmbytjeve, çmimet e qymyrit në Kinë shifra rekord


Çmimet e qymyrit termik në Kinë u rritën tё mёrkurёn në nivele rekord, pasi përmbytjet e fundit në provincën kryesore të prodhimit të qymyrit bllokuan furnizimin, ashtu si përpjekjet e reja të Pekinit për të liberalizuar çmimet e energjisë rritën kërkesën nga prodhuesit e energjisë.

Kina, konsumatori më i madh në botë i qymyrit, është përballur me një krizë të energjisë të shkaktuar nga mungesat dhe çmimet rekord të larta të karburantit.

Qeveria ka ndërmarrë një sërë hapash, për të rritur prodhimin e qymyrit dhe për të menaxhuar kërkesën për energji elektrike në impiantet industriale.

Kjo, në një kohë që, prodhuesit e energjisë dhe përdoruesit e tjerë të qymyrit kanë rritur importet.

Qeveritë lokale në zonat kryesore të prodhimit të qymyrit në Shanxi dhe Mongolinë e Brendshme kanë urdhëruar për të rritur prodhimin rreth 200 miniera, por shiu i vazhdueshëm ka përmbytur 60 miniera në Shanxi.

Katër miniera, me një kapacitet të kombinuar prodhimi vjetor prej 4.8 milionë tonësh, janë mbyllur, sipas një zyrtari në Shanxi në një konferencë shtypi të martën.

E ardhmja më aktive e qymyrit termik të janarit në Zhengzhou arriti një rekord të lartë prej 1 mijë e 640 juanë (254 mijë e 44 dollarë) për tonë të mërkurën e 13 tetorit. Një rritje pothuajse tri herë nga viti i kaluar.

Rritja e çmimeve erdhi një ditë pasi Pekini njoftoi se, “do të lejojë termocentralet të furnizojnë me çmime të bazuara në tregun e konsumatorëve”.

Ndryshimi i politikës, i cili pritet të nxisë më shumë prodhimin e energjisë me qymyr, është masa e fundit e një sërë masash të dizajnuara për të lehtësuar krizën e furnizimit me energji elektrike.

Pavarësisht kufizimeve të energjisë, të dhënat treguan se rritja e përgjithshme e eksporteve nga ekonomia e dytë më e madhe në botë u përshpejtua papritur në shtator.

Kjo pasi kërkesa solide globale kompensoi disa nga presionet mbi fabrikat nga mungesa e energjisë dhe çështje të tjera.

Vendi, prodhuesi më i madh i çelikut në botë, udhëzoi të mërkurën fabrikat e çelikut në 28 qytete për të ulur prodhimin dimëror me të paktën 30%, për të arritur qëllimet e klimës.

Importet e qymyrit nё rritje

Motori industrial i Kinës, i cili përfshin pajisje elektronike, lodra, veshjes dhe pajisje të tjera, pa konsumin total të energjisë, duke u rritur në shtator.

Konsumi i energjisë elektrike në shtator u rrit me 6.8% nga një vit më parë, duke shkuar 694.7 miliardë kilovat orë, duke e çuar përdorimin e përgjithshëm të energjisë gjatë nëntë muajve të parë me 12.9%.

Kina nuk është kombi i vetëm që lufton me furnizimin dhe ndërprerjet e energjisë.

Kriza ka nxjerrë në pah vështirësinë në zvogëlimin e varësisë së ekonomisë globale nga karburantet fosile, ndërsa udhëheqësit botërorë kërkojnë të ringjallin përpjekjet për të trajtuar ndryshimet klimatike në bisedimet në Glasgow, muajin e ardhshëm.

Të dhënat e publikuara më 13 tetor treguan se importet e qymyrit në Kinë u rritën muajin e kaluar, në nivelin e tij më të lartë të vitit.

Kina u furnizua me 32.88 milionë ton qymyr në shtator. 76% më shumë se një vit më parë, sipas të dhënave nga Administrata e Përgjithshme e Doganave të mërkurën.

Totali mujor ishte i pesti më i madh i regjistruar, sipas llogaritjeve të Reuters.

Reuters raportoi gjithashtu javën e kaluar se, Kina po nxjerr qymyr nga magazinat australiane, megjithatë nuk ka hequr ende një ndalim pothuajse njëvjeçar, jozyrtar të importit të karburantit.

Eksportet nga furnizuesit e tjerë kryesorë, si Rusia dhe Mongolia, janë kufizuar nga kapaciteti i kufizuar hekurudhor, ndërsa dërgesat nga Indonezia janë penguar nga moti me shi, sipas tregtarëve.

Termocentralet, gjithashtu, po kërkojnë të diversifikojnë burimet e qymyrit nga tregjet e ngrohta siç është Kazakistani.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore