Lajme

Pas dronëve dhe raketave, Irani kontribuon në operacionet ruse edhe me mjete të tjera


Pas dronëve kamikaze, raketave balistike, Irani po kontribuon me vendosmëri në operacionet ruse në Ukrainë duke vënë në dispozicion materiale të tjera.

Burime të ndryshme zbuluan për agjencinë e lajmeve “Reuters” të paktën katër dërgesa eksplozivësh nga deti, përtej Kaspikut ose me avionë mallrash.

Dhe më shumë priten në javët në vijim. Teherani, siç kishte parashikuar inteligjenca perëndimore, do t’i kishte vënë në dispozicion Moskës afërsisht 400 Zolfaghar, me një distancë prej 700 kilometrash, por nuk përjashtohet as që Fateh 110 (me një rreze veprimi prej 300 km) të përfshihet në paketë.

Furnizimet janë paralelisht me ato të Koresë së Veriut, e cila ka qenë shumë aktive muajt e fundit në ndihmë të Kremlinit duke shitur një milion fishekë municionesh artilerie.

Sipas lajmeve, koreano-veriorët mund të kenë shitur transportues me rreze të mesme dhe të shkurtër, edhe nëse sipas ekspertëve ato janë të cilësisë më të ulët se sistemet iraniane.

Çështja, megjithatë, është se kombinimi i këtyre “pjesëve” zgjeron ndjeshëm aftësitë “zjarr” të ushtrisë , zgjeron furnizimet e saj dhe garanton një operacion afatgjatë. Një kontribut që integron depozitat e mëdha të ushtrisë.

Ndërkohë Republika Islamike vazhdoi me programin e lidhur me modelet e ndryshme të Shahed-it, dronët sulmues të përdorur në bombardimet e qyteteve të Ukrainës.

Ajo ka përditësuar disa versione dhe ka zgjeruar bashkëpunimin me rusët duke dorëzuar qindra avionë pa pilot, ndërsa të tjerët do të prodhoheshin në një fabrikë në Rusi. Teherani mori ar, valutë dhe avionë të rinj luftarakë në këmbim. Për më tepër, ka të ngjarë të ketë bashkëpunim më të thellë në sektorin bërthamor.

Nga ana e tyre, iranianët kanë përmirësuar arsenalin duke testuar pajisjet në konflikte reale: kanë lëshuar raketa kundër Pakistanit dhe Kurdistanit, kanë armatosur Houthi-t në Jemen, kanë marrë të dhëna të rëndësishme nga fronti ukrainas.

Marrë nga Corriere Della Sera, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore