Lajme

Pas 50 vjetësh, Izraeli deklasifikon arkivat e “Luftës së Tetorit”


Autoritetet izraelite deklasifikuan të enjten të gjithë arkivin e 6 tetorit 1973, që flet për luftën me Egjiptin dhe Sirinë, 50 vjet pasi shpërtheu.

Arkivi i Izraelit ka publikuar tashmë dokumente mbi luftën gjatë viteve të fundit, por theksoi se koleksioni i ri është i plotë.

Ai thekson se në luftë janë vrarë rreth 2 mijë e 656 ushtarë izraelitë, qindra prej tyre janë kapur, ndërsa mbi 7 mijë e 200 ushtarë dhe civilë janë plagosur.

Kur shpërtheu lufta, Izraeli pushtoi Gadishullin Sinai në Egjipt.

Gjithashtu, në vitin 1967 ka pushtuar dhe ende mban nën kontroll pjesën më të madhe të Lartësisë Siriane të Golan-it, përveç pushtimit të Palestinës në vitin 1948.

Kajro dhe Damasku e quajnë “Lufta e Tetorit”, ndërsa Tel Aviv-i e quan “Yom Kippur”.

Arkivi Shtetëror i Izraelit tha në faqen e tij të internetit: “Në përvjetorin e pesëdhjetë të Luftës së Yom Kipur, arkivi është bërë i disponueshëm për të gjithë. Është një koleksion i madh materialesh arkivore, shumica e të cilave ekspozohet për herë të parë”.

Arkivi thotë se ka publikuar një koleksion të gjerë me mijëra dokumente, fotografi, regjistrime dhe video, duke ofruar një vështrim të thellë se si u zhvillua lufta.

Materialet e sapo publikuara “dokumentojnë ngjarjet në kohë reale në të gjitha aspektet: politike, ushtarake, ndërkombëtare, publike dhe civile”.

Agjencia “Anadolu” raporton se këto dokumente përmbajnë procesverbale të diskutimeve qeveritare, konsultimeve politiko-ushtarake (kabineti i luftës), diskutimeve të komisioneve të Knesset (parlamentit), korrespondencë të Ministrisë së Punëve të Jashtme, dokumente ushtarake, politike dhe civile, dëshmi, raporte, diskutime dhe vlerësimet e situatës në lidhje me zhvillimin e luftës dhe të mbrojtjes civile dhe përgatitjen e frontit të brendshëm për këtë, përveç fotografive, regjistrimeve audio dhe filmave.

Lidhur me arsyet e zbulimit të këtyre dokumenteve, Arkivi Shtetëror i Izraelit shpjegoi se, duke qenë se afati ligjor i kufizimeve (pesëdhjetë vjet) për aksesin në këto materiale po përfundon, Arkivi Shtetëror po punonte për të zbuluar sa më shumë materiale që mund të vihen në dispozicion të publikut.

Arkivi i Izraelit tha se dita e parë e luftës filloi kur Izraeli festonte Yom Kippur më 6 tetor 1973.

Sirenat që u dëgjuan thyen heshtjen e festës dhe paralajmëruan fillimin e luftës.

Ai tregon se të dhënat e takimit të ditës së parë të luftës tregonin zhgënjim të shoqëruar me presion të madh, frikë dhe ndjenja të trazuara.

Arkivi thotë se mbledhjet e qeverisë izraelite nga tetori 1972 deri në mars 1974 mund të aksesohen në tërësi, duke ofruar një pasqyrë të diskutimeve që u zhvilluan në muajt para luftës.

Mbledhjet e qeverisë janë regjistruar në tërësi, edhe gjatë luftës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore