Lajme

Partygate, Johnson: Unë nuk kam gënjyer


Boris Johnson mohoi të ketë gënjyer në Dhomën e Komunave në lidhje me skandalin Partygate, ndërsa një maratonë diskutimi mbi sjelljen e ish-kryeministrit filloi të mërkurën.

Komiteti i privilegjeve ndërpartiake, i kryesuar nga madhështia laburiste Harriet Harman, po shqyrton nëse ish-kryeministri me vetëdije mashtroi parlamentin në lidhje me mbajtjen e festave që thyen rregullat e COVID në Downing Street kur ai bëri deklarata për tubimet.

Pasi u betua në fillim të një sesioni, Johson i tha komitetit se është këtu për të thënë se nuk gënjeu.

“Kur ato deklarata u bënë, ato u bënë me mirëbesim dhe në bazë të asaj që unë dija dhe besoja në atë kohë”.

Komiteti i privilegjeve ka thënë se Johnson – i cili mund të përballet me një ndalim të përkohshëm ose të detyrohet t’u kërkojë falje deputetëve – mund të ketë mashtruar shumë herë Dhomën me një seri deklaratash.

Ai në atë kohë kishte theksuar se udhëzimet për COVID-19 ishin ndjekur “plotësisht” në Downing Street gjatë tubimeve në fjalë, duke thënë më vonë “rregullat u ndoqën në çdo kohë”.

Por, duke shtruar çështjen për mbrojtjen në shkëmbimet ndonjëherë të dëshmuara të mërkurën, Johnson tha se “sapo u pa e qartë se kisha gabuar”, ai kishte korrigjuar procesverbalin.

Dhe ai sfidoi komisionin për të ofruar prova të mëtejshme se ai me vetëdije kishte keqinformuar deputetët për atë që ndodhi në Downing Street.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore