Lajme

Partitë e majta franceze formojnë “Frontin Popullor” për të konkurruar në zgjedhjet e parakohshme


Katër partitë kryesore të majta të Francës kanë rënë dakord të formojnë një “Front Popullor” (NPF) për të konkurruar në zgjedhjet e parakohshme, duke bërë fushatë në një platformë të përbashkët dhe duke paraqitur një kandidat të vetëm në çdo zonë elektorale.

Partia Socialiste (PS), të Gjelbërit, Komunistët dhe Franca e Papërkulur (LFI) e udhëhequr nga partia e majtë Jean-Luc Mélenchon thanë se kishin arritur marrëveshje pas disa ditësh bisedimesh të vështira dhe do të paraqesin manifestin e tyre më vonë të premten.

“Një faqe e re në historinë e Francës është shkruar”, thanë ata në një deklaratë të përbashkët. Mélenchon shkroi në Twitter “urimet e tij më të ngrohta dhe falënderimet për negociatorët tanë që patën katër netë pa gjumë” duke vendosur për programin dhe kandidatët.

Politikanët nga aleanca kanë thënë se politikat e dakorduara përfshijnë uljen e moshës së daljes në pension, të cilën Presidenti Emmanuel Macron e ngriti në një ndryshim jopopullor vitin e kaluar, duke lidhur pagat me inflacionin dhe duke futur një taksë mbi pasurinë për të pasurit.

Ian Brossat, senator, tha se ndryshimi i daljes në pension, i cili çoi në protesta masive në rrugë, do të anulohej dhe mosha e pensionit në Francë do të kthehej në 60. Deputeti i LFI François Ruffin tha se e majta tani mund të “fillojë fushatën tonë – me qëllim duke fituar!”

Sondazhet sugjerojnë se NPF, një përsëritje e aleancës së majtë-gjelbër Nupes të formuar për zgjedhjet parlamentare të 2022 në Francë, nuk ka gjasa të mundë Rally Kombëtare (RN) të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila ka rreth 33% të votave.

Por mund të kapë më shumë se 25%, duke i dhënë asaj më shumë se mjaftueshëm deputetë në asamblenë kombëtare me 577 vende për të parandaluar si koalicionin qendror të Macron – që parashikohet të humbasë gjysmën e deputetëve të tij – dhe RN, e cila mund të dyfishojë numrin e saj, që të mos formojnë një shumicë të qëndrueshme. .

Ndërsa Nupes, aleanca e majtë-gjelbër punoi së bashku në vitin 2022 përpara një lufte lidershipi, taktikat polarizuese dhe dallimet politike të Mélenchon, veçanërisht mbi konfliktin Izrael-Hamas në Lindjen e Mesme, shkaktuan kolapsin e saj de facto.

Macron thirri votimin e parakohshëm, i cili do të mbahet në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, të dielën e kaluar pasi lista e tij në zgjedhjet evropiane pësoi një disfatë dërrmuese nga RN, duke menaxhuar më pak se gjysmën e rezultatit të partisë së ekstremit të djathtë. .

Luftimet e brendshme kanë vazhduar në Les Républicains të qendrës së djathtë, partia e ish-presidentëve Jacques Chirac dhe Nicolas Sarkozy, pasi presidenti i saj, Éric Ciotti, njoftoi një aleancë të papritur me RN.

Kjo bëri që pjesa tjetër e lidershipit të partisë ta votonte atë të mërkurën, por Ciotti tha të enjten se ai ishte ende lider i partisë, duke i hedhur poshtë përpjekjet për ta rrëzuar atë si “përpiqen të paligjshme, beteja të vogla nga njerëz mediokër … që nuk kuptojnë asgjë”.

Ciotti e ka quajtur votën e kundërshtarëve të tij një përpjekje “marrëveshjeje” dhe tha se po sfidonte vlefshmërinë e saj në gjykatë. Një gjykatë e Parisit do të shqyrtojë rastin më vonë të premten, thanë burime gjyqësore për Agence France-Presse.

Duke folur në BFM-TV të premten në mëngjes, Jordan Bardella, presidenti 28-vjeçar i RN dhe kryeministër i mundshëm nëse partia e ekstremit të djathtë fitonte shumicën në parlament, tha se aleanca e krahut të djathtë do të paraqiste një kandidat të përbashkët në rreth 70 zona zgjedhore.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore