Lajme

Partia e Le Pen është qartësisht në krye, sipas sondazheve


20 ditë përpara zgjedhjeve legjislative në Francë, një sondazh e sheh Rassemblement National (RN) të Marine Le Pen dhe Jordan Bardella me 34% të votave, shumë përpara të majtës të bashkuar në skemën presidenciale NUPES dhe shumicës së Emmanuel Macron.

Sondazhi i Harris Interactive e sheh RN-në në krye me 34% të votave, pak më pak se dyfishi i asaj që mori në zgjedhjet legjislative të vitit 2022.

Për herë të parë, partia e ekstremit të djathtë do të bëhej forca kryesore politike në Assemblée Nationale edhe nëse anketuesit nuk janë aktualisht në gjendje të përcaktojnë numrin e vendeve dhe për rrjedhojë atë lloj mazhorance që RN mund të marrë.

Në vend të dytë, NUP-të e majta të bashkuara do të vinin me 22% ndërsa koalicioni makron do të ishte i treti me 19% të votave, 7 pikë më pak se në vitin 2022 dhe 13 në krahasim me vitin 2017.

Prandaj nuk do të kishte më, sipas këtyre të dhënat, madje edhe shumicën relative që ka aktualisht.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore