Lajme

Parlamenti ukrainas do t’u japë statusin e heroit kriminelëve të luftës


Një temë, e cila ka krijuar diskutime mes politikanëve, në Parlamentin ukrainas ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare.

Shtatëdhjetë e tetë ligjvënës ukrainas kanë propozuar dhënien e titullit “Hero i Ukrainës” figurave kontroverse, si Stepan Bandera dhe Roman Shukhevych.

Disa ukrainas i shohin ata si heronj të luftës që luftuan për pavarësinë e Ukrainës në vitet 1930 dhe 1940.

Për të tjerët, ata janë kriminelë të luftës që morën pjesë në vrasjet masive të 100 mijë hebrenjve dhe polakëve gjatë Luftës së Dytë Botërore në Volhynia dhe Galicia Lindore.

Propozimi i kërkon gjithashtu Parlamentit të Ukrainës dhe presidentit të vendit, Volodymyr Zelenskyy, të përkujtojnë Ushtrinë Kryengritëse të Ukrainës (UPA), që vepronte në vitet 1940 deri në vitet 1950, në 80-vjetorin e tyre në tetor të vitit të ardhshëm.

Ai, gjithashtu, përfshin sugjerimin për ndërtimin e memorialëve dhe lëshimin e monedhave dhe pullave, “kushtuar 80-vjetorit të Ushtrisë Kryengritëse të Ukrainës, si dhe Stepan Bandera, Roman Shukhevych dhe komandantë të tjerë të UPA”.

Parlamenti ukrainas tani do të shqyrtojë propozimin, i cili pritet të ketë reagime të ashpra nga Polonia dhe Izraeli nëse miratohet.

Bandera u emërua ‘Hero i Ukrainës’ në vitin 2010 nga presidenti në largim Viktor Jushçenko, çka ndezi protesta nga Polonia dhe Izraeli para se Bandera t’i hiqet statusi përsëri në 2011.

“Jashtëzakonisht e kontestuar”

Pavlo Kutuev, kryetari i Departamentit të Sociologjisë në Institutin Politeknik, Igor Sikorsky Kyiv, në një deklaratë për mediat tha se vendimi i 78 ligjvënësve është i diskutueshëm.

“Unë besoj se ajo që ne shohim tani është një përpjekje për të kandiduar me biletën patriotike nga partia e Zelenskyy-s dhe përpjekja për të fituar më shumë votues”, tha Kutuev.

Bandera, Shukhevych dhe UPA janë të diskutueshme për disa arsye.

Kritikët tregojnë për vrasjet masive të hebrenjve dhe polakëve dhe faktin që UPA bashkëpunoi me Gjermaninë naziste në fillim të Luftës së Dytë Botërore.

Të tjerët i shohin ata si heronj që luftojnë për pavarësinë dhe akuzojnë Poloninë për vrasje masive dhe deportim të ukrainasve në vitet 1940.

Pamja e UPA-s është gjithashtu e ndarë brenda Ukrainës.

Një studim i kryer këtë vit nga Qendra e Nismave Demokratike tregon se 80 % e ukrainasve perëndimorë janë pozitivë në lidhje me njohjen e ushtarëve të Ukrainës nga ushtria e Ukrainës nga qeveria ukrainase dhe luftën e tyre për pavarësinë e Ukrainës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore